Başkan Aktaş, mevlid kandilini kutladı

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İslam aleminin her yıl coşkuyla beklediği Mevlid Kandilini, Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi’nin kabri başında dua ederek kutladı.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed’in dünyaya gelişinin yıldönümü tüm İslam coğrafyasında farklı etkinliklerle kutlanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, güne Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi’nin kabri başında başladı. Osmanlı’nın bütün izlerini doya doya yaşayan ve birçok önemli şahsiyeti bağrında barındıran Bursa’nın, Mevlid yazarı Süleyman Çelebi’ye de ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Vesiletü’n-Necat ismiyle bilinen ve peygamber efendimize methiyelerin düzüldüğü, duaların edildiği, naatların yazıldığı mevlidin yazarı Süleyman Çelebi de Bursa’da medfun durumda. Mevlid biliyorsunuz İranlı bir vaizin Ulu Cami’de verdiği vaaz esnasında peygamberler arasında fark olmadığı, Hazreti İsa’nın peygamberimizle de eşit düzeyde olduğu noktasındaki söylemlerinden çok etkilenen Süleyman Çelebi’nin tek eseridir. Bu eser 1409’da kaleme alınmış ve 600 yıldan beri evlerde, cemiyetlerde, bizim kültürümüzde, geleneğimizde defalarca tekrar edilmiş, gözyaşları dökülmüştür. Ulu Cami’de imamlık yapmış olan mevlid yazarı Süleyman Çelebi’yi de bu vesileyle mezarı başında analım istedik. Tüm hemşehrilerimiz, İslam aleminin mevlid kandilini tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bursa’nın farklı camilerinde bu gece güzel etkinliklerin yapılacağını da dile getiren Başkan Aktaş, kendisinin de Yıldırım Yavuzselim Mahallesi’ndeki Aziziye Camiindeki kandil programına katılacağını da sözlerine ekledi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir