Bakan Pakdemirli’den KTB’ye ziyaret

Konya Ticaret Borsası (KTB)’yi ziyaret etti. Ziyarette KTB Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy ve KTB Meclis Üyeleri hazır bulundu. Vali Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, milletvekilleri, tarım paydaşları ve çiftçilerin de katıldığı ziyarette KTB Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy, heyete Borsa’nın faaliyetleri ve Türkiye’nin ilk elektronik satış salonunu hakkında bilgi verdi. Konya Ticaret Borsası’nın gerçekleştirdiği yeniliklerle tarıma ve tarımsal ticarete değer kattığını belirten Köklüsoy, üretici ve alıcıyı ortak bir platform da buluşturan, gerçek piyasa fiyatının oluşmasını sağlayan bir kurum olduklarını söyledi. Dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya çalıştıklarını ifade eden Köklüsoy, şunları söyledi: “Bir ilke imza atarak 2011 yılında Elektronik Satış Salonunu hizmete açtık. Satışlara güven, hız ve fiyatlara gerçeklik kazandıran elektronik satışın ne kadar doğru bir yatırım olduğu görüldü. Kurmuş olduğumuz BorsaKonya
Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasaları ile Türkiye’de yeni piyasa yapısını oluşturduk. Türkiye Elektronik Ürün
Senedi (ELÜS) pazarının yarısını tek başına bünyesinde gerçekleştirmektedir. Konya Ticaret Borsası ülkemiz ve
diğer İslam ülkeleri açısından, İslam hukukuna uygun işleyişe sahiptir. Bir asırdan fazlaca bir süredir tarıma ve
tarımsal ticarete değer katmaktadır. Tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar
açısından etkin bir noktadadır.” KTB Genel Sekreteri Esat Bilici ise Borsa’nın işleyişi, spot satış, platform satışı ve vadeli işlem piyasaları hakkında Bakan Pakdemirli’ye ayrıntılı bir sunum yaptı. Borsa binasındaki Elektronik Satış Salonu’nda inceleme yapan Bakan Pakdemirli, ardından KTB bünyesindeki Anadolu Selçuklu Lisans Depo Anonim Şirketi (ASLİDAŞ) tarafından hayata geçirilen 100 bin ton kapasiteli lisanslı depoda da inceleme de bulundu.
Borsa yönetimi olarak stratejik planlarının en önemlilerinden birinin lisanslı depoculuk olduğunu aktaran KTB
Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy, şunları söyledi: “ Türkiye’de tek bir alanda en kapasiteli depo olan Anadolu
Selçuklu Lisans Depo tesislerimizi 2014 yılında Türk tarımının hizmetine açtık. ASLİDAŞ’ın 100 bin ton
kapasitesi ve yıllık 350 bin ton ürün işlemi vardır. Buraya gelen ürünlerin Elektronik Ürün Senet Satışı olarak
borsalarımızda satışı da gerçekleştirilmektedir. Borsa olarak, Konya’da lisanslı depoculuk faaliyetlerimizi ihtiyaç
görülen yeni yerlerdeki yatırımlarla birlikte 300 bin ton kapasiteye çıkartacağız.” Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, başarılı çalışmaları için Konya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti. Konya Ticaret Borsası’nın tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Pakdemirli, “Konya’da olmaktan çok mutluyum. Konya gerçekten örnek gösterilecek bir şehir. Konya Ticaret Borsası bu anlamda yaptığı hizmetlerle şehre değer katıyor. KTB, elektronik satış salonu, lisanslı depoculuk, platform borsacılığı, vadeli işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştiren kurum. Üretici ile alıcı arasında önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Çiftçinin ürettiği ürün borsaya gelerek değer bulmakta, alıcı ile satıcı arasında yaşanabilecek haksız kazanç ortadan kaldırılmaktadır. Böylece tarımsal ticarete fırsatlar ve istikrar getirmektedir” ifadelerini kullandı. Ziyaret, KTB Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy’un Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye üzerinde, “Lâ Galibe İllâllah” yazılı çini işleme tablo hediyesi ile sona erdi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir