ÇUKURCA’DA 400 YILLIK DEĞİRMENLERİN RESTORE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Hakkâri’nin Çukurca  ilçesindeki 400 yıllık 2 taş değirmen restore çalışmaları başladı.

Yeşil Çeşme Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 6 yıl öncesine kadar çalıştırılan değirmenler, Çukurca Kaymakamlığı ve İlçe Belediyesi  tarafından restore çalışmalarına başlattı.

 

İlçede üretilen susam, pirinç, buğday ve mısır gibi ürünlerin öğütüleceği değirmen, turizm amaçlı da kullanılacak. Tarihi taş değirmenleri inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Sayın Temel Ayca, yaptığı açıklamada “Çukurca Belediyesi olarak Çukurca’nın tanıtımını için bazı projeler hayata geçiriyoruz.  Bunlarda bir tanesi de tahinin markalaşması Çukurca tahininin lezzeti  çok ama asıl amacımız bu lezzeti tüm ülkemize tanıtmak. Burada arkamızda görmüş olduğunuz taş değirmen 400 yıllık değirmen tabi uzun yıllar üretim yapmadığı için çok kötü bir durumdaydı bizde Çukurca Belediyesi olarak restore ediyoruz. İnşallah bu sene burada üretilen susamları burada bu restore ettiğimiz değirmende Çukurca tahini üreteceğiz. Bu projemizin bitmesi ile çukurca ilçemize çok ciddi bir manada katkı sağlayacağız” dedi.

Önümüzdeki senede susam üretiminde çok ciddi bir artış beklediğini söyleyen Ayca,  şöyle söyledi. ”insanlar markalaşma sayesin de daha çok susam elde edilecek ve tarımsal üretiminde ciddi bir artış olmasını hedefliyoruz. Bu yıl projemize markalaşarak yola çıkacağız markamızın adı da Zap olacak. Zap markasını tescil ettik. İnşallah bunda sonra ürünlerimiz Zap markası adı altın da piyasaya sürülecek. Ben bu projenin hayata  geçmesi  için çalışan ve emeği  geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir