BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSAL MAHALLELERE 4 YILDA 550 MİLYONLUK DEV YATIRIM

Büyükşehir Belediyesi, 4,5 yılda Antalya’da asfaltlanmadık yol bırakmadı. Başkan Menderes Türel’in başlattığı asfalt seferberliği kapsamında kırsalda 3 bin kilometre yol asfaltlandı. Sorumluluğunda bulunan yol ağının yarısını modernize eden ve konforlu hale getiren Büyükşehir Belediyesi, kırsal yollara yaklaşık 550 milyon lira harcadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in 2014 seçimleri sırasında söylemiş olduğu ‘Şehir merkezinde ne hizmet varsa kırsal mahallelerimizde de o olacak’ sözü gerçek oldu. Büyükşehir Belediyesi, mücavir alan içinde yer alan kırsal mahalle grup yolları ve yayla yollarını kapsayan 6 bin kilometrelik yol ağının 3 bin kilometresini asfaltlayarak, yeniledi.
Mahalle yolları ilk kez sıcak asfaltla buluştu.
Her seçimde söz verilen ancak unutulan, yıllardır asfalt bekleyen, dar ve keskin virajları nedeniyle tehlike yaratan kırsal mahalle yolları, toz toprak içindeki yayla yolları bir seferberlik ruhu ile Antalya’ya yakışır hale getirildi. Birçok mahalle, hatta Akseki, Gündoğmuş ilçe merkezleri ilk kez sıcak asfaltla buluştu. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Gazipaşa’dan Kaş’a, Serik’ten Elmalı’ya mahalle yolları modern ve konforlu hale getirildi. Antalyalıların yazın sıklıkla kullandığı Torosların zirvesindeki yayla yollarına tarihte ilk kez asfaltla ulaşım imkanı sağlandı. Genişletilerek, güvenli hale getirilen yollar, uzun yıllar hizmet verebilmesi için alt yapısı ile birlikte ele alındı.
Büyükşehir Yasası hizmetin önünü açtı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İsa Akdemir, Büyükşehir yasası sayesinde yıllardır hizmet gitmeyen yerlere hizmet gittiğini ifade etti. Akdemir, 2014 seçimlerinden bu yana kırsal mahalle yolları ve yayla yollarına yaklaşık 550 milyon liralık yatırım yapıldığını belirterek “Yeni Büyükşehir Yasası çıkmadan önce Antalya İlimiz 539 köy, 103 belediyeden oluşmaktaydı. İl Özel İdaresi döneminde 2013 yılında tüm köylere ayrılan yatırım miktarı 10 milyon lira idi. Bu demek oluyor ki kırsal bölgelere 4 yılda yaptığımız yatırım 55 kat artmış” dedi.
Asfalt plentleri ile hizmet kolaylaştı
Başkan Menderes Türel’in ‘Şehir merkezinde ne hizmet varsa kırsalda da o olacak’ sözünü kendilerine rehber edindiklerini aktaran Akdemir, “Başkanımızın kırsala hizmet götürmek adına ürettiği projeler işimizi çok kolaylaştırdı. Antalya çok büyük bir yüz ölçümüne sahip. Başkanımız, Doğuya bir de Batıya iki ayrı asfalt plenti kurdu. Bu sayede daha ekonomik ve daha hızlı hizmet üretiyoruz” diye konuştu.
‘Her Dağın zirvesinde varız’
Antalya’da kamu ve özel sektör de dahil olmak üzere en büyük atölye ve nitelikli personele sahip olduklarını aktaran İsa Akdemir, şunları kaydetti: “Büyükşehir Belediyesi araç filosu, iş makineleri dahil yaklaşık bin araçtan oluşuyor. Araçlarımızın tamiri ve bakımını kendi personellerimiz yapıyor. Bu da ciddi tasarruf yapmamızı sağlıyor. Atölyemiz ve kırsal alanda çalışan personellerimiz dahil olmak üzere toplam 350 kişilik bir ekibiz. Antalya’da bulunan her dağın zirvesinde varız. Ekiplerimiz şantiye usulü çalışıyor. 10 gün görev alanlarında hizmet verip 4 gün tatil yapıyorlar. Bu çalışma prensibiyle işlerimiz çok daha hızlı ilerliyor.”
Sadece yaylalara 110 kilometre yeni yol açtık
Sadece yaylalarda 110 kilometre yeni yol açtıklarını vurgulayan İsa Akdemir, “Başkanımız Menderes Türel, sayesinde yıllardır bin zahmetle yaylara ulaşmaya çalışan vatandaşlarımızın yüzü güldü. Örneğin Finike ilçemize bağlı Ernez yolu vardır. 1962 yılından bu yana  siyasetçiler seçilince yolunuzu açacağız diye söz vermiş ama seçim bitmiş yolları açılmamış. Bugüne kadar bu durum hep böyle gelişmiş, Başkan Türel, 2014 seçimlerinden önce Ernezlilere yolu yapma sözü verdi ve şu anda yol hizmet veriyor. Aynı şekilde Bezirgân yolu da çalışması çok zor bir bölgeydi, kayaları adeta peynir gibi keserek 60 yıllık hayali 5 ay içinde gerçekleştirdik” diye konuştu
Vatandaşın güveni tam
Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İsa Akdemir, “Köylere eski siyasetçilerin kırsal bölgelerde yaratmış oldukları kötü imajı Büyükşehir Belediyesi ortadan kaldırdı. Vatandaş, Başkan Türel sözünü tutar diyor. Biz kırsalda bir yol yapımına başladığımız zaman vatandaş, eğer Büyükşehir Belediyesi bu yola başladıysa bu yolu en kısa zamanda bitirir diyor. Bu durum bizi çok mutlu ediyor” dedi.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir