Adıyaman TSO-KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Haberi

ATSO Meclis Üyelerine KOSGEB Destekleri Anlatıldı

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 2018 yılı Eylül ayı olağan meclis toplantısını odanın hizmet binasındaki meclis salonunda gerçekleştirdi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Abdulgani Bereket başkanlığında yapıldı.Meclis toplantısı gündeminde bulunan maddeler görüşülüp kararabağlandı. Meclis toplantısında gündemdeki konular başta olmak üzere ATSO’nun yaptığı çalışmalar ve faaliyetlerle ilgili Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, meclis üyelerini bilgilendirdi.

Toplantıya katılan KOSGEB Adıyaman İl Müdürü Eşref Çakar, meclis üyelerine KOSGEB’in desteklerini anlattı.

KOSGEB’in KOBİ’lere yönelik olarak uyguladığı destek programlarını sırasıyla anlatanAdıyaman İl Müdürü Eşref Çakar, “Bugün son değişen destek paketimizle ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. Genel Destek programımızın altında onbir kalem destek vardır. Bu destekler nitelikli eleman desteği, fuar desteği, yurt dışı iş gezisi desteği, belgelendirme desteği gibi destekler var. Bu destek programımız 24 Eylül itibariyle kapandı. İşletme geliştirme desteği adı altında daha işe yarar, sanayicimizin elini daha da güçlendirecek bir formata büründürülerek yeniden sunuldu.Bu desteğimiz iki yıllıktır. İşletme geliştirme desteği programına başvurduğunuzda iki yıl boyunca artık o destekten yararlanma hakkını kazanıyorsunuz.İki yılın sonunda işletmede net satış hasılatında mali bilançosunda iki yılın sonunda bir önceki yıla göre yüzde 10’luk artış sağlanmışsa işletme biraz ilerlemişse bir iki yıl daha destek süreci devam ediyor. Fuar desteğimiz ise TOBB ile TOBB’un sicil gazetesinde yıllık yayınlanan fuarlara biz azami 50 metrekareye destek veriyoruz. Metrekare başına maksimum 250 TL olmak üzere işletmeye iki yıl içinde 4 fuara destek veriyoruz” dedi.

Yurt dışı iş gezileri destekleriyle ilgili bilgi veren Çakar, şu bilgileri verdi; “Yurt dışı iş gezisi desteğinde bazı illerimizde sıkıntıları yaşıyoruz. Ana hatları değiştirilmemekle beraber sıkıntıları minimize etmek için bazı kurgular kuruldu. Örnek verecek olursak bir Oda yurt dışı iş gezisi yapmak isterse artık ilk bize başvurmayacak. TOBB’a başvuracak ve TOBB Ankara’dan bizim ilgili uluslararası daire başkanlığına başvuracak. O daire başkanlığı da yurt dışı iş gezisinin bazı onay hatlarına bakacak. Red, onay ya da revize. Bakacağımız ana hatlar yurt dışı iş gezisi düzenleme gerekçesi, detaylı planı, ikili iş görüşmelerine ilişkin ayrıntılı bilgi ve karşı tarafla yapılan yazışmalar ve en az on tane işletmenin faaliyet alanıyla uyumlu olması gerekiyor. Gerçekleştirilecek aktivitelere ilişkin davet ya da teyit yazıları, fuar gezisi varsa fuara giriş bilet örnekleri ve fuar davetiyeleri. Bu destekten ulaşım ve konaklama giderlerini veriyoruz. İşletmenin sahibi ortağı ve imza yetkili kişisi yurt dışı iş gezisine katılabiliyor. 5 bin TL’ye kadar o işletmeyi destekliyoruz. Bunların yanında nitelikli eleman desteği ve makine ekipman desteğimiz var”

Bilgilendirme sonrası ATSO Başkanı Mustafa Uslu ve Meclis Başkanı Abdulgani Bereket, KOSGEB İl Müdürü Eşref Çakar’a teşekkür ederek KOSGEB desteklerinden daha etkin fayda sağlama adına işbirliğinin arttırılmasını istediler.

 

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir