KARBOĞAZI FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Çukurova’nın kurtuluşunda ilk kıvılcım olan ve bir avuç Kuvayi Milliyecinin düşman güçlerini bozguna uğrattığı yer olarak tarihe geçen Karboğazı bu yıl da unutulmayacak bir zafer şölenine ev sahipliği yapacak. ‘Bir Destandır Karboğazı’ sloganıyla 4-5 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Karboğazı Zafer Şöleni’nde, birbirinden güzel etkinlikler, gösteriler ve konserler Mersinlilerle buluşacak.

Çukurova’nın kurtuluşunda bir dönüm noktası olan Karboğazı’nda Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi işbirliğinde düzenlenecek olan 18. Geleneksel Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni için geri sayım başladı.

Etkinlikler göz dolduracak

4 Ağustos Cumartesi günü sabah saat 14.00’de Mersin Büyükşehir Belediyesi Bando Gösterisinin açılış seremonisi ile başlayacak olan şölen, Kent orkestrasının konseri ile devam edecek. Mersin Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Ekibi ve Halk Oyunları ekibi Karboğazı Zafer Şöleni’nde gösterilerini sergilerken, sahne alacak olan Kaya Kuzucu, Atilla Yılmaz, Ali Kınık başta olmak üzere Abdil Çemer, Aşık Mahrumi, Aşık Devai, Pozantılı Ünsal gibi isimlerle vatandaşlar, şölenin coşkusunu hep birlikte yaşama fırsatı bulacak.

5 Ağustos Pazar günü ise sabah saat 10.00’da Akdeniz Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başlayacak olan Festivalin ikinci günü,  Atlı akrobasi ve halk oyunları gösterileri ile devam edecek.  Türk Halk Müziğinin güçlü seslerinden Songül Karlı ve Mustafa Yıldızdoğan da festivalin ikinci ve son gününde vatandaşlarla buluşacak.

Geleneksel oyunlar Karboğazı Festivali’nde yaşatılıyor

Türk kültürünün önemli bir parçası olan geleneksel Türkmen oyunları her yıl olduğu gibi bu yıl da Karboğazı Festivalinde yaşatılacak. Okçuluktan, atlı cirit oyunlarına, sinsin oyunundan, geleneksel Türkmen oyunlarına kadar birçok aktivite Karboğazı Festival alanını dolduranlarla buluşacak. Festival alanından ayrıca çocukların keyifle vakit geçirebilecekleri çocuk oyun alanları ve şişme oyun parkları bulunacak.

Pony coşkusu Karboğazına taşınıyor

Çocuk yaşta at sevgisini geliştirmek amacıyla TJK tarafından ‘Pony Club Şehrinize Geliyor’ kapsamında yola çıkan ve 3-4 Ağustos 2018 tarihlerinde Mersin’de olacak Pony Clup coşkusu Karboğazı’na taşınıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan  ‘Pony Club Şehrinize Geliyor’ projesi, çocukların Pony’lerle tanışması ve at binmelerinin yanı sıra boyama etkinlikleri, yarışmalar ve çeşitli oyun faaliyetleriyle 4 Ağustos Cumartesi günü Karboğazı Festivali’nde yerini alacak.

 

 

EBRU BEKEN

NOVA  MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

 

 

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir