Çiftçilere “Anız Yakma, Geleceğini Yakarsın” Uyarısı

Çiftçilere “Anız yakma, geleceğini yakarsın” uyarısı Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak: “Anızı yakarsak toprağı yakarız, toprağı yakarsak yüzlerce canlıyı yakarız, yüzlerce canlıyı yakarsak ürünlerimizi yakarız, ürünlerimizi yakarsak geleceğimizi yakarız”Tarım arazilerinde hasat…

Çiftçilere “Anız yakma, geleceğini yakarsın” uyarısı
Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak:
“Anızı yakarsak toprağı yakarız, toprağı yakarsak yüzlerce canlıyı yakarız, yüzlerce canlıyı yakarsak ürünlerimizi yakarız, ürünlerimizi yakarsak geleceğimizi yakarız”

AKSARAY – Tarım arazilerinde hasat ve ekim çalışmaları devam ederken, son günlerde yoğun bir şekilde gündeme gelen anız yangınlarına yetkililerden uyarı geldi. Çiftçilerin zaman kaybını önleyerek bir an önce ikinci ve üçüncü ekime geçmek için tarladaki anızları sürmek yerine yakması ile oluşan anız yangınları, önce toprağa, sonra üreticilere ve daha sonra ülke ekonomisine ciddi şekilde zarar veriyor.
Konuyla ilgili bilgiler veren Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, tarım arazilerindeki anız yangınlarının toprağı adeta öldürdüğünü belirterek, bunun her alanda ciddi kayıplara neden olduğunu aktardı. Toprağın içinde yüzlerce canlı ve bununla birlikte yüzlerce çeşit minerallerin olduğunu ifade eden Emin Koçak, “Anızı yakarsak toprağı yakarız, toprağı yakarsak yüzlerce canlıyı yakarız, yüzlerce canlıyı yakarsak ürünlerimizi yakarız, ürünlerimizi yakarsak geleceğimizi yakarız” dedi.
Anız yakmanın verimliliği düşürdüğünü, hasat döneminde yüzde 30’a yakın verim kaybı olduğuna değinen Başkan Emin Koçak, “Şu anda üreticimizin yaktığı bir anız tarlası içindeyiz. Toprağın içerisinde bir sürü canlı var. 100’e yakın canlı var toprağın içerisinde. Üreticimiz anızı yakmakla bu canlıların hepsini yakmış durumda. Biz üreticilerimize yakmamasını söylüyoruz. Anız yangını, verimin yaklaşık yüzde 30 düşüş göstermesini sağlar. Verim düşüklüğünden ziyade toprağı çoraklaştırır. Anızı yaktığında geçmiş yıllarda inşaatlarda kullandığımız briketler vardı. Briketleri yakarak sıcak bir şekilde briket yapılıyordu ve bununla da duvar yapılıyordu. Şu anda topraklar briket vaziyetine gelmiş durumda. Toprağı yakarak geleceğimizi yakıyoruz. Toprağın içerisinde bir sürü mineraller var. Anız yangını ile birlikte bu mineralleri de yakıyoruz. Buna çok dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızın geleceğini yakmamamız lazım. Eğer toprağı yakmadan anızı sürmüş olsaydık, mahsulü toplarken de ne kadar verimli olduğunu göreceğiz. Yanmış bir toprağın ne kadar verimli olabileceğini kendi gözlerimizle görüyoruz. Anızı yakarsak toprağı yakarız, toprağı yakarsak yüzlerce canlıyı yakarız. Anızı yakarsak ürünümüzü yakarız, anızı yakarsak geleceğimizi yakarız, anızı yakarsak cebimizdeki parayı yakarız. Anızı yakarsak verim düşüklüğü yaşarız. Bununla ilgili de üreticilerimiz dikkat etsin” diye konuştu.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir