Masal Şehrinde Gönüllere Dokunuluyor

İçişleri Bakanlığınca yapılan görevlendirmenin ardından vatandaşları kaliteli yaşam standartlarına kavuşturmak için yoğun bir mesaiyle çalışan Mardin Büyükşehir Belediyesi, yaşama geçirdiği sosyal projelerle vatandaşın takdirini topluyor.

İçişleri Bakanlığınca yapılan görevlendirmenin ardından vatandaşları kaliteli yaşam standartlarına kavuşturmak için yoğun bir mesaiyle çalışan Mardin Büyükşehir Belediyesi, yaşama geçirdiği sosyal projelerle vatandaşın takdirini topluyor.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk‘ün hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmasının ardından Vali Mustafa Yaman’ın, İçişleri Bakanlığınca Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmesinin ardından, şehir kaliteli belediye hizmetiyle tanıştı.

Yaman başkanlığındaki belediye ekipler, yol, yeşil alan, alt yapı çalışmaları ve merkezden kırsala herkese dokunan sosyal projelerle, vatandaşların da yüzünü güldürüyor.

Vali Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çöpleri toplanmayan, alt yapısında sıkıntı bulunan parası geldiği halde tamamlanmayan projelerin yanı sıra diğer sıkıntıların çözülmesi için kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Göreve geldikleri günden itibaren şehrin daha temiz ve yaşanabilir olabilmesi için çöp toplama, ağaç dikme, su ve kanalizasyon sıkıntıların giderilmesi için projelerin hazırlandığını kaydeden Yaman, sosyal projelerle de başta dar gelirli vatandaşlar olmak üzere herkese dokunmak için yoğun çaba gösterdiklerini aktardı.

Ekipler 4 dilde vatandaşla iletişim kuruyor

Bunun için Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice bilen güler yüzlü ekiplerle ‘Mardin masa’ birimini oluşturduklarını ifade den Yaman, şöyle dedi:

“‘Her hemşehrimize bir şekilde dokunacağız.’ diyerek ilk haftadan itibaren hemen her doğan çocuğumuza ziyaretlerimiz başlattık. Ölen vatandaşın ailesine taziyesine gittik, her engelliyi ve hastayı evinde ziyaret ettik. Her şehit ailesine muhakkak uğranıldı. ‘Hastaneye gidemiyorum.’ diyeni imkanlarımızla hastaneye götürüldü, ibadetini camide yapmak isteyen hemşehrimiz camilere getirildi daha sonra geri götürüldü. Şu ana kadar dokunduğumuz kişi sayısı yaklaşık 350 bin, il genelindeki 810 bin hemşehrimize muhakkak bir şekilde ulaşacağız.”

Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli vatandaşların yardımlarına koştuklarını, evlerini temizleyip, gıda desteği verildiklerini ve kişisel bakımlarını yaptıklarını vurgulayan Yaman, ramazan ayında her gün 4 bin kişiye de iftar verdiklerini aktardı.

-Dezavantajlı gruplara özel önem

Başta engelli ve yaşlı olmak üzere bütün dezavantajlı gruplara ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Yaman, “Engelliler, yaşlılar, öğrenciler, gençler ve kadınlar için önemli çalışmalar yapıyoruz. Kadın evleri, gençlik merkezleri ve bilgi evleri oluşturduk. Engelliler için merkezler kurduk, onların hizmet verdiği kafeteryalar oluşturduk. Mardin Büyükşehir Belediyesi Meslek Edinme Merkezleri oluşturduk, burada 180’e yakın kurs açtık.” ifadelerini kullandı.

-155 bin genç faydalandı

En büyük çalışmaları gençler için yaptıklarını aktaran Yaman, geçen yıl mahallerde kurdukları yarı olimpik havuzlardan 155 gencin istifade ettiğini anımsatarak, “Yazın havuz, kışın buz pateni kuruyoruz. Çocuk ve gençleri sinema ve tiyatroya götürüyoruz. 15 bin gencimizi sinemaya getirdik. Tarihi geziler, kültürel geziler. Ankara‘ya, İstanbul‘a, Çanakkale‘ye, Konya‘ya gönderiyoruz. Yurt dışı gezilerimiz var. Geçlerimizi Kudüs‘e götürdük, Bosna gezilerimiz başladı. Şehirde herkesin yüzü gülüyor.” dedi.

3 bin 500 kilometre asfalt

Şehrin en öneli sorunlarından birinin yol sorunu olduğunu kış sezonu planlanan yatırım projelerin baharda uygulanmaya başlandığının belirten Yaman, şöyle devam etti:

“4 bin 700 kilometre yol ağımız var. Kırsal mahallelerin yolu traktörlerin bile gidemeyecekleri yollardı. Geçen sene büyükşehir olarak yaptığımız asfalt miktarı bin 100 kilometre. Bunun 350 kilometresi sıcak asfalt, 650 kilometresi ise sathi kaplamaydı. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü de yapmış olduğumuz protokolle onlara da 750 kilometre sıcak asfalt yaptırdık. Yani 2017 yılında bin 100 kilometre sıcak asfalt yaptık, 650 kilometre de sathi kaplama yaptık. Bu sene bin 100 kilometre daha sıcak asfalt, 650 kilometre sathi kaplama yapacağız.”

-340 taziye evi

Belediye Başkan Vekili Yaman, ilçelere gençlik ve kültür merkezleri, kırsal dahil her mahalleye taziye evi, park gibi sosyal alanlar inşa ettiklerini vurguladı.

Yaman, “Geçen sene hedeflediğimiz 40 taziye evini bitirdik daha sonra 100 tane daha taziye evinin ihalesini yaptık. 200 taziye evi yapımı için ihale yapacağız.” dedi.

Mardin trafiğini rahatlatacak

Şehrin merkezinde 3 ilin kesiştiği noktada trafik sorunun çözmek için başlatılan köprülü kavşak projesinde sona gelindiğini ifade eden Yaman, “Kızıltepe kavşağını köprülü kavşak haline getiriyoruz. O da bitmek üzere asfalta başladık. Şehiriçi ulaşımındaki 550 aracın hepsini yeniliyoruz. Alçak tabanlı, klimalı, engelli ve yaşlıların çok daha rahat binebileceği hale getirildi.” diye konuştu.

 

 

EBRU BEKEN

NOVA  MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

 

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir