AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin: MİLLİ SİLAH GÜÇLÜ TÜRKİYE!

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin yerli ve milli silah sanayine verdiği önemle dışa bağımlılıktan kurtulduğunu belirterek, “Milli silah sanayimizin ürünü olan İHA ve SİHA’lar terörle mücadele ve sınır ötesi operasyonlardaki başarılarda büyük katkı sağladı. Silah konusunda dışa bağımlılığımız azaldıkça, bölgedeki etkinliğimizin de arttığına tanık olduk. Daha fazla söz sahibi olmak için daha çok millileşmeliyiz. Bu da AK Parti iktidarının devamıyla mümkün olacaktır” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 3. Sanayi Sitesi esnafıyla buluştu. Gün boyu işyerlerini gezen AK Partili Şahin Tin, esnafa hayırlı işler diledi, sohbet etti.

Ülkelerin ancak üreterek, sanayileşerek, kendi malını pazarlayarak güçlü olabileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “Bu nedenle biz AK Parti olarak üretime, sanayileşmeye önem verdik. Üretenin yanında yer aldık, destekçisi olduk. Güçlü Türkiye’nin yolunun milli sanayiden geçtiğinin bilincinde olduk ve bu doğrultuda politikalar ürettik. Silah sanayine büyük önem verdik. Artık yerli ve milli sanayimizle teröre göz açtırmıyoruz, düşmanlarımıza aman vermiyoruz. Çünkü artık silahlarımızı, tanklarımızı, tüfeklerimizi, İHA’larımızı, SİHA’larımızı kendimiz yapıyoruz” diye konuştu.

“BAŞARIMIZIN KAYNAĞI MİLLİ SİLAHLARIMIZ”

Artık dünyada dengelerin yeniden şekillendiğini, rollerin yeniden paylaşıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Savaşalım ya da savaşmayalım. Türkiye olarak yerli ve milli silah sanayine daha çok ihtiyacımız var. Ne kadar çok milli silahımız olursa, bu konuda dışa bağımlılığımız ortadan kalkarsa o kadar güçlü ve caydırıcı oluruz. Bölgemizde bize biçilen rolü oynamak yerine, oyun kurucu oluruz. Nitekim bunu yakın dönemde yaşayarak tecrübe ettik. Daha önceleri İsrail’den, Amerika’dan aldığımız insansız hava araçları ile terörle mücadele konusunda sağladığımız başarı ortada. Kendi milli İHA ve SİHA’larımızı ürettikten sonra elde ettiğimiz başarıyı da gördük. Aynı şekilde Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarını, ‘Suriye’de bataklığa saplanacaksınız, bu operasyonlar hiç bitmeyecek’ denilmesine rağmen öngörülen sürelerden daha da erken bitirdik. Ülke güvenliğimiz için oldukça önemli olan İHA’ları yerli ve milli imkânlarla geliştiriyoruz. SİHA teknolojisine sahip 5 ülkeden biriyiz. Bunda, İHA ve SİHA’larımız, yerli tanklarımız, helikopterlerimiz büyük pay sahibidir. Bu operasyonlar aynı zamanda, askeri gücümüzün zayıfladığını düşünenlere de çok iyi bir cevap olmuştur. Bizi duymazdan gelenler, bu operasyonlardan sonra artık bizimle masaya oturma, uzlaşma durumunda kalmışlardır” dedi.

“SAVUNMA SANAYİMİZ İÇİN DEV YATIRIMLAR YAPTIK”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon ihtiyaçları doğrultusunda, yurt içi geliştirme projelerinin ihtiyaç duyduğu teknoloji tabanını oluşturmak ve desteklemek üzere Ar-Ge projelerine odaklandıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, “İktidarımızdan önceki dönemlerde yüksek oranda hazır alım uygulanarak tedarik edilen helikopter, savaş gemisi, elektronik harp sistemleri, hava araçları, muhabere elektronik sistemlerini artık ana platformdan alt sistemlerine geliştirerek üretebilir hale geldik. Uygulanmakta olan milli ve yerli politikalar sayesinde geliştirilen savunma sistemleri hem teknolojik açıdan bağımsızlığımıza güç katmış hem de yurt dışı hazır alımlara nazaran maliyet etkin bir sonuç vererek ülke ekonomisine katkıda bulunmuştur. Geldiğimiz noktada 2002 yılında yaklaşık 1 milyar dolar olan savunma ve havacılık cirosu, 15 yılda 6 kattan fazla büyüyerek 6,7 milyar dolarını aşmıştır. Yine aynı dönemde, başlangıçta yalnızca 248 milyon doları olan savunma ve havacılık ihracatı, 15 yılın sonunda yaklaşık 8 kat büyüyerek yaklaşık 2 milyar dolara ulaşmıştır. Neredeyse yok denecek seviyede olan Ar-Ge harcaması ise bu sürede 1,2 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Böylece ülkemizin Ar-Ge ve teknoloji yatırımı yapan sektörleri arasında savunma sektörü önemli bir konumuna gelmiştir” dedi.

“600’ÜN ÜZERİNDE PROJE YÜRÜTÜLÜYOR”

Savunma sanayi projelerinde adeta sıçrama yaptıklarını belirten AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “2002 yılında yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli 66 savunma projesi yürütülürken geldiğimiz noktada yaklaşık 60 milyar dolarlık hacme sahip 600’ün üzerinde proje yürütmekteyiz. Savunma sanayii şirketlerimiz; yurt dışına zırhlı araçlar, karakol gemileri, insansız hava araçları, savaş eğitim gemileri, hava savunma sistemleri, roketler, simülatörler, askeri haberleşme ve komuta kontrol sistemleri ihraç etmekte ve uluslararası pazarlara girerek ihracat yapmaktadır” dedi.

“AK PARTİ İLE GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLCULUĞUNA DEVAM”

Türkiye’nin AK Parti ile Güçlü Türkiye yolculuğunu sürdüreceğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “AK Parti olarak 2002’den bu yana Türkiye’mizi, Denizli’mizi, ilçelerimizi, mahallelerimizi kalkındırmanın, geliştirmenin gayretinde olduk. Ülkemizin hasret kaldığı bütün hizmetleri başarıyla hayata geçirdik. AK Partinin tek amacı, insanımızın gülen yüzünü görmek ve ülkemizi kalkındırmak. Bin yıldır biz bu topraklarda ahd etmişiz; bir ve beraber olacağız demişiz. Bu ahdimizi milletimizin desteğiyle yerine getirmeye devam edeceğiz. Denizli’miz kararını vermiş, 24 Haziran’da sandıkta gereğini yapacak ve desteğini, emanetini, milletin hayalini çalanlara değil verdiği her sözü her zaman yerine getiren AK Parti’ye, Milletin Adamı, Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’a tekrar teslim edecek” dedi.

 

 

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir