Alzheimer paneli ile vatandaşlar bilinçlendirildi

Alzheimer paneli ile vatandaşlar bilinçlendirildi.

 

Bornovalılara Alzheimer anlatıldı

 

Bornova Belediyesi  ve Denizliler Deneği işbirliği ile 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası çerçevesinde düzenlenen “Unutuyorum, Alzheimer Hastası Mıyım?” başlıklı panel Uğur Mumcu Kültür Merkezi’n de geçekleşti. Nöroloji Uzmanı Dr. Aysel Gürsoy ve Dr. Banu Kınay’ın konuşmacı olduğu panede “Alzheimer nedir?”, “Korunabilir miyiz?”konuları anlatıldı.

 

Sağlık alanında hazırladığı panel ve söyeşilerle vatandaşlarını bilinçlendiren Bornova Belediyesi,  “Unutuyorum, Alzheimer Hastası Mıyım?” konulu panel düzenledi. 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında hazırlanan ve Denizliler Derneği işbirliği ile geçekleşen etkinlik Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Nöroloji Uzmanı Dr. Aysel Gürsoy ve Dr. Banu Kınay’ın konuşmacı olduğu etkinlikte  ‘Alzheimer nedir?’, ‘Alzheimerdan Korunabilir Miyiz?’ ve ‘Alzheimerlı hastaya yaklaşım’ başlıkları altında vatandaşlar bilgilendirildi.

 

Panelde Alzheimer hastalığını anlatan Dr. Aysel Gürsoy, hastalığın en fazla 60 yaş üzerini etkilediğini belirterek, “Demans en sık görülen nedenidir.  Sinsi başlangıçlı, ilerleyici nörodejeneraktif bir hastalıktır” dedi. Hastalığın aileleride doğrudan etkilediği için bir toplum sağlığı sorunu olduğunuda ifade eden Gürsoy, “AH’nin görülme sıklığına baktığımızda dünyada 30 milyon, Türkiye’de 300 bin, İzmir’de ise 6-7 bin kişi civarında. Ayrıca 65 yaş üstü görülme sıklığı her 25 kişide bir iken, 80 yaş ve üzerinde 3 kişiden birinde diyerek bilgi verdi.

 

Dr. Banu Kınay ise Alzheimerlı hastaların davranış değişiklerini anlattı. Depresyon, yerinde duramama, şüphecilik, geçimsizlik ve saldırganlık  gibi davranışları anlatan Kınay, bunların en büyük nedeninin stres olduğunu belirtti. Kınay, “Demansı olmayan biri normal şartlarda stres karşısında çözüm üreterek sorunu çözer. Demanslı bir birey ise stresle baş edemez ve davranışlarını olumsuz etkiler” dedi.

 

 

Fotoğrafaltı: Bornova Belediyesi  ve Denizliler Deneği işbirliği ile 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası çerçevesinde düzenlenen “Unutuyorum, Alzheimer Hastası Mıyım?” başlıklı panel Uğur Mumcu Kültür Merkezi’n de geçekleşti

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BAŞKAN YARDIMCIS

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir