1/5000’lik Nazım İmar Planı’na Yönelik Merak Edilenler Cevaplandı

1/5000’lik Nazım İmar Planı’na Yönelik Merak Edilenler Cevaplandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ahmet Turgut, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Özgür Sanal ve Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Mustafa Solak son günlerde Mersin gündemine oturan 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı hakkında merak edilenleri cevapladı.

Kanal 33 ekranlarında yayınlanan Gündemin Nabzı Programı’na canlı yayın konuğu olan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ahmet Turgut, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Özgür Sanal ve Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Mustafa Solak çeşitli odalardan ve siyasi partilerden gelen Nazım İmar Planı’na yönelik eleştirilere yanıt verdi.

“Doğruyu beraberce tartışarak bulacağız”

Mersin gündeminden düşmeyen 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı hakkında konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ahmet Turgut tartışma ortamından mutluluk duyduklarını belirterek, “Mersinli hemşerilerimizin yararına olduğunu düşündüğümüz plan konusunda toplumla beraber olacağız. Biz bu tartışma ortamlarından da özellikle mutlu oluyoruz. Doğruyu beraberce tartışarak bulacağız. 3 haftadır yoğun bir tartışma yaşanıyor ama ben kısaca şunu söylemek istiyorum;  Mersin Büyükşehir Belediyesi 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra bir vizyon koymaya çalıştı. Kamuoyuyla da bütün projelerini, yapacaklarını ve eksik gördüğü konuları da paylaşmıştı. İmar Planlama süreci aslında bir bütün. Uzun bir yol kat ettik. İlk olarak Mayıs 2014’de bu meclise geldi. Bir eksiklik olduğu zaten biliniyordu. Biz bir bütün olarak bu işe girdik. 1/100 000 ölçekli İl Çevre Düzeni Planı bunun altlığını dolduracak” dedi.

“Biz kurumsal hafızası bulunmayan bir belediye teslim aldık”

30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Büyükşehir’in hizmet alanının 4 ilçeden 13 ilçeye çıktığını ve yaklaşık 60 tane belde belediyesinin de kapandığını dile getiren Başkan Danışmanı Turgut, “Biz bunun yanında kurumsal hafızası bulunmayan bir belediye teslim aldık. 4 ilçeden sorumlu olan bir Büyükşehir il sınırlarına geçti. Biz bütün çalışmaları beraber başlattık. Kent bütününde analizler yapılarak, bütün imar planları bir araya getirildi, bütünleştirildi. 1/100 000 ölçekli planda 2 yıldır itirazları değerlendirmeyen bir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vardı. Bu eleştiriler biraz ölçüyü kaçırmış, doğru olmamış. Takdir tabi söyleyen arkadaşların ama kamuoyu bunu değerlendirecektir” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi olarak meslek odalarıyla bu süreçte kentin sorunlarını ve taleplerini alma yönünde bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Danışmanı Turgut, “Ama sonuçta takdir edersiniz ki İmar Planlarının bazı hukuki yapılma süreçleri var. Biz yapım sürecinde dairemiz, müellif kadromuz ile çok sık bir araya geldik. Süreci onlarla beraber yürüttük ve yönettik. Bu planlar bugün eleştiri konusu olabilir ama eleştiri her zaman iyidir. Doğruyu beraber bulacağız. Bu planlar meclisimizden de oy birliğiyle onaylandı. 3 komisyondaki 21 meclis üyemiz ortak çalıştılar. Vatandaşımız rahat olsun, huzurlu olsun. Sayın Başkanımıza güvensinler ve inansınlar. Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve hiçbir sorun yok. Yani ben bugün de gördüm 3-4 gündür arkadaşlarımız, annelerimiz ellerinde tapularla kuyruklardalar. Bazı meslek örgütü yöneticilerimiz, bazı siyasi kadrolar aman itiraz edin haklarınız diyorlar ve hemşerilerimiz galeyana geliyor. Herkes huzurlu olsun, rahat olsun, sakin olsun. Sayın Başkan’ın olduğu yerde hiçbir hak kaybı olmaz” diye konuştu.

“Hiç kimse mağdur olmayacak”

9 Mart’a kadar dilekçe vermeyen kimsenin endişeye kapılmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Danışmanı Turgut, “Ben ayın 9’una kadar dilekçe vermemiştim deyip kimsenin bir endişesi olmasın. Sayın Başkan bize talimat verdi. 1/1000 ölçekli bütün parselleri tek tek plana işliyoruz. İtiraz etmiş veya etmemiş, gözümüzden kaçmış konu da olabilir, hata da yapılmış olabilir ama hiç kimse mağdur olmayacak. Vatandaşlarımız bundan emin olabilirler. Şu kadar itiraz yapıldı diye eleştiriler yapılıyor, olacakta. Eleştiriden de rahatsız değiliz ama Belediye’ye itiraz edeceğiz diye bir telaşa kapılmasınlar. Hatta telefonla bile bize randevu yazdırsınlar. Pazartesi’den sonra biz her isteyeni randevu ile davet edeceğiz. Gelecekler planlara bakacaklar. Bir sorun görüyorlarsa notumuzu alacağız” dedi.

“Kentsel dönüşümlerde Mersin’deki en büyük sorun çarpık yapılaşma”

Mezitli’de yer alan Merko Sitesi yerine park işaretlediğine dair iddialara cevap veren Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Özgür Sanal “Merko Sitesi’nin olduğu yer Mezitli Belediyesi’nin kendi talebiyle kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Çünkü Merko Sitesi 1980’li yıllarda yazlık amaçla yapılmış ve burası benim gözbebeğim olacak dendi. Bütün dönüşüm alanları kendi talepleriyle oldu. Orada yeşil işaretlenmiş dedikleri yer Merko Sitesi’nin ön tarafında eski Aşina Balıkçılığın olduğu yer. Bu konuda da biz bugün itiraz ettiklerinde kalkmasını istiyorlarsa zaten kalkması taraftarıyız. Kentsel dönüşümlerde de Mersin’deki en büyük sorun çarpık yapılaşma” şeklinde konuştu.  

“ 5000’lik plan yapılmadığı için bu kent tıkanmıştı”

1/5000’lik Nazım İmar Planı’nın 2 etap şeklinde yapılacağını dile getiren İmar Komisyonu Başkanı Sanal “Bizim 2 etaba bölmemizin sebebi Tarım Bakanlığı’ndan kamu yararı kararı gelmeyip uzayınca bu kentin 1996 yılında alınan 5 binlik planı var. 1996’dan beri 5000’lik plan yapılmadığı için bu kent tıkanmıştı. Bütün müteahhitler, odalar ve sendikaların hepsi bu isyanın içinde. İmara açılarak mevcut dere havzalarının açıldığı konu hakkında “Geçen sene 30 Aralık’ta çok ciddi bir sel felaketi yaşadık. Yalınayak’da can kaybı oldu. Hatırlayın çocuk cesedine kaç ay sonra ulaştık. Bu acıları Mersin çekti. Mersin bu acıları çekerken bu siyasi arkadaşlar, bu oda başkanları açıklama yapmadılar ve bakın dere yatakları Yalınayak’ta kapatıldı. Hepimiz oralarda çekim yaptık, sizler de gittiniz, hepimiz gittik. O zaman Sayın Başkanımız tek tek arazileri gezerek Çiftlikköy’de Üniversite Hastanesi’nin orada sular altındayken, buraları imara açan Burhanettin Kocamaz değildi. Son 50 yılda Burhanettin Kocamaz’ın imara açtığı bir tek dere yok. Aksine Burhanettin Kocamaz dere yatakları genişletilsin, buralar açılsın ev bu sıkıntı çözülsün dedi. Bizim istediğimiz tek şey var. Hata varsa düzeltilir, zaten 24 yıllık belediyecilik deneyimiyle Sayın Başkanımız zaten bu işlerin üzerine giden bir insandır. Ama siyaset yapmak uğruna STK başkanıyım diye eleştirmek uğruna gerçekleri yanıltarak insanlara yanlış bilgiler vermek hiç de hoş değil” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Mustafa Solak da süreç hakkında bilgi verdi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir