KANSER FARKINDALIK AYI ETKİNLİKLERİ ÖĞRENCİLERDEN REKTÖR DERELİ’YE ZİYARET

KANSER FARKINDALIK AYI ETKİNLİKLERİ

ÖĞRENCİLERDEN  REKTÖR DERELİ’YE ZİYARET

 

İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak Sağlıklı Yaşam anne karnında başlar prensibini benimsedik. Bu kapsamda hekim ve sağlık personelimiz tarafından gebe, lohusa ve anne sütü eğitimi tüm annelere verilerek doğumdan önce tüm bebeklerin hayata sağlıklı bir şekilde başlamalarını hedeflemekteyiz. Tüm halkımıza yaşa bağlı riskler göz önünde bulundurularak koruyucu hekimlik uygulamaları kapsamında yıl boyu eğitimlerimiz devam etmektedir.

Kanser Farkındalık Ayı Etkinlikleri çerçevesinde verdiğimiz eğitimler dâhilinde anasınıfı öğrencilerimize eğitim verilmiştir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, kötü alışkanlıklarının anlatımı( sigara, alkol), erken tanının önemi, kişisel bakım, hijyen, akıllı ilaç kullanma vb. konularda farkındalığı arttırılmıştır. Ayrıca sınıflarında öğretmenlerin katkılarıyla bu konuda pankart, afiş hazırlama vb. etkinlikler yapılmıştır. İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bu etkinlikte “Ağaç Yaş İken Eğilir” atasözünden yola çıkarak sağlıklı yaşamın, kanserden korunmadaki önemini küçük yaşlardan itibaren aşılamak için verdiğimiz eğitimlerle hem anasınıfı öğrencilerine bu bilinci vermeye çalıştık hem de ailelerinin ve öğretmenlerinin konu ile ilgili farkındalıklarını artırarak çocuklarına bu konuda örnek olmalarını amaçladık.

Öğrencilerimizin gönüllü bir sağlıklı neferi olduğu görülmüştür. Öğrencilerimiz ailelerine sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın faydalarını anlatmış, sigaranın zararlarını ve kullanmamaları gerektiğini söylemiş, Aile fertlerini KETEM‘e tarama yaptırmak için yönlendirmişlerdir.

İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM birimi olarak Kanser Farkındalığı arttırma amacıyla yaptığımız bu proje kapsamında İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli’i makamında İlçe Sağlık Müdürümüz Dr Volkan Yeter, Sağlık personellerimiz, İSTE Genç Sağlık Liderleri, Ana sınıfı öğrenci ve Öğretmenleri tarafından ziyaret etmişlerdir. Mithatpaşa Anaokulu, Nene Hatun Anaokulu ve TEK Kampüs Anaokulu öğrencileri sağlıklı beslenme, kanserden korunma, erken tanının önemi, sigaranın zararları, akılcı ilaç kullanımı ile ilgili ellerindeki pankartlar ve söyledikleri şarkılarla Prof. Dr. Türkay Dereli’ ye sunum yaptılar. Bu projemiz anasınıfı, ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerimizle devam ederek hem kendilerinin sağlıklı birey olmaları hem de onlar aracılığı ile kendi ailelerine ve çevrelerine sağlıklı yaşam yönünden örnek olmalarını hedeflemekteyiz. Önemli olan; Sağlığı kaybetmeden nasıl koruyacağımız ve kanseri erken tanı ile nasıl yeneceğimiz bilincini yerleştirmektir. Herkese sağlıklı ve kansersiz bir yaşam diliyoruz.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN ASİSTANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir