Türkiye’nin Lisanslı İlk Kadın Seyisleri Mezun Oldu…

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü Elazığ Hipodrom Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Bakanlığımız Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor ” programı kapsamında, Türkiye’nin ilk lisanslı kadın seyisleri Elazığ Belediyesi Kültür Park’ta gerçekleştirilen törenle mezun oldu. Mezuniyet törenine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan ÖZDAĞ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet KALELİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Mustafa ÖZDEMİR, Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, TJK Başkanı Yasin Kadri EKİNCİ Elazığ Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Abdullah BALCI ve çok sayıda davetli katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN ; “ Türkiye’de dokuz ilimizde hipodromlarımız faaliyet gösteriyor. Bu Hipodromlar bulunduğu iller için ciddi anlamda değer teşkil ediyor. Bizde ilimizdeki hipodroma katkıda bulunmak amacı ile ekip arkadaşlarımızla beraber bir proje hazırladık ve bu projeyi Bakanlığımız Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına sunduk. Başkanlığımız projeyi yerinde bir proje olarak değerlendirdi ve 2017 yılı yatırım programına aldı. Proje kapsamında 42 kadın seyis adayı 46 iş günü süresince “At Yarışları Yönetmeliği Modüler Seyislik Eğitimi” aldı ve programda başarılı olan 36 kadın Türkiye’nin lisanslı ilk kadın seyisleri olmaya hak kazandı” dedi. İl Müdürü Turan KARAHAN, projedeki en büyük hedefin çalışmak isteyen bayanlara istihdam sağlanması olduğunu söyleyerek, projede emeği geçen herkese ve davetlilere teşekkür etti.
Törende, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Elazığ Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Abdullah Balcı, Kadın Seyis Fatma Orhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Mustafa Özdemir ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan Özdağ da birer konuşma gerçekleştirdiler.
Lisanslı kadın seyislerden 8’i Eylül ayında Prag’a gitme ve bir haftalık özel kursta eğitim görme şansı elde ederken, törende yapılan çekilişle ilk etapta mezun kadın seyislerden 4’ü İstanbul’da 1’i Ankara’da, 5’i ise Elazığ’da istihdam edilecek.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TJK yetkilileri projeyi diğer hipodromlarda da devam ettirmeyi hedefliyor.

Ayşe ÇAPANOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir