Başarılı Mikrogirişimcilere Ödül Verildi../halil ibrahim DİNÇEL

Önceki dönem İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir Aksu ve Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla Diyarbakır Başarılı Mikrogirişimciler Ödül Töreni düzenlendi.

Törene önceki dönem İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir Aksu ve eşi Sayın Emine Aksu ile Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı aynı zamanda önceki dönem Diyarbakır Milletvekili Sayın Prof. Dr. Aziz Akgül, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Care International Türkiye Direktörü Sherine Hassan Ibrahim ile kurum müdürleri, oda ve borsa başkan ve üyeleri ve girişimciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Prof. Dr. Aziz Akgül’ün açılış konuşması ile devam etti.

Gösterimi yapılan kısa tanıtım filminin sonrasında Bağlar Şubesi Mikrogirişimcisi Olgu Akşahin bir konuşma yaptı.

Akşahin’in ardından katılımcılara yönelik bir konuşma yapan ve konuşmasına “Saygıdeğer Bakanımızın, Bakanlığı döneminde, Diyarbakır’da  başlayan ve bugün yüzbinleri aşarak, dünya çapında bir başarılı uygulama modeli haline gelen mikrokredi uygulamasının 15 yılında, birazdan her birisini ödüllendireceğimiz, gerçek başarı hikayesi ile siz hanımefendilerle birlikte bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” diyerek başlayan Vali Güzeloğlu, konuşmasında başarılı kadın mikrogirişimcilere değinerek “Sizler bir duruşu temsil ediyorsunuz ve inanıyorum, örneklik ve önderlik ediyorsunuz. Başlarken yalnız olabilirsiniz ama şimdi çevreniz, yakınlarınız, halalrınız, teyzeleriniz, kısaca herkes ve hepimiz sizinleyiz. Bu yolculuğumuz devam edecek. Sayılar artacak. Kullanılan kaynaklarda çoğalacak ama hedef değişmeyecek. Kalkınan, gelişen, hayata katılan bir kadın varlığıyla, mutlu bir toplum. Ben, şüphesiz ki bütün bu değişim ve gelişim sürecinde ortaya koyduğunuz emekleriniz, gayretleriniz ve çabalarınız için size teşekkür ediyorum” dedi.

Önceki Dönem İçişleri Bakanı Aksu ise Vali Güzeloğlu’ndan sonra yaptığı konuşmada “2003 yılında ilk defa Diyarbakır’ımızda mikrokredi uygulaması Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı değerli Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından başlatıldı. İlk krediler 6 hanım kardeşimize takdim edildi. Amaç kadın kardeşlermizinde üretici haline getirilmesiydi. Gerek bölge, gerekse Türkiye ekonomisine katkıda bulunması, girişimci hale gelmesiydi” dedi.

Aradan geçen 16 yılda çok başarılı olunduğunu ifade eden Bakan Aksu 31 temmuz 2019 tarihi itibariyle 185000 kadının ekonomik hayata katıldığını ve bu kadınların artık vergi veren durumunda olduklarını ve ekonomiye katkısı olan kişiler haline geldiklerini belirtti. 

Konuşmaların ardından Diyarbakır Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı arasında mikrokredi faaliyetlerinin yaygınlaştırılması adına önceki dönem İçişleri Bakanı Sayın Abdülkadir Aksu, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından protokol imzalandı.

On beş yıldır kesintisiz mikrokredi alan mikrogirişimci kadınlara hediye ve plaketlerinin takdim edilmesinin ardından mikrokredi başarı andının okunmasıyla tören sona erdi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Nova   Medya Grup

Yönetim Kurulu Başkanı

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir