Kırım Türkleri Belgeseli

Kırım göçleri ve sürgünlerini konu edinen “ Kırım Türkleri Belgeseli” için çekimler Ceyhan’da gerçekleştirildi.Kırım Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Yellibel Mahallesindeki çekimlere Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak’ta eşlik etti. On iki Belgesel Yapım tarafından hazırlığı devam eden belgesel özellikle yakın tarihe ışık tutmak ve Kırım Türklerinin Anadolu’ya hangi şartlar da göç ettiğinin anlatılması açısından önemli bir yapıt olması nedeniyle dikkat çekiyor.

“KIRIM TÜRK’Ü SOYDAŞLARIMIZ CEYHAN’IMIZIN KURUCU DEĞERLERİNDENDİR”

Yellibel Mahallesindeki çekimlerde düşüncelerini paylaşan Başkan Vekili Boydak; “ Kırım Türklüğü özellikle Tatar, Nogay boylarından oluşan, geniş bir kültüre ve medeniyete sahip önemli bir millet unsurudur. Özellikle Ceyhan’ımızın birçok mahallesini Kırım Türkleri kurmuş ve geliştirmiştir. 19. yüzyılda Osmanlı-Rus Savaşı sonrası göç etmek zorunda kalan ya da sürgüne zorlanan soydaşlarımız Osmanlı Devleti tarafından Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yerleştirilmişlerdir. Ceyhan’da Kırım Türklerinin yerleşim yerlerinden biridir. Sovyetler Birliği zamanında Türk topluluklarına uygulanan sürgün ve mezalim tarihin akışı içerisinde kara bir leke olarak kayıtlara geçmiştir. 18 Mayıs 1944 tarihinde de yine Kırım Tatar-Nogay gruplarına uygulanan mecburi göç politikası ile soydaşlarımız yurtlarından çok uzak diyarlara sürgün edilmişlerdir. Bugün Kırım Türklerini konu alan bir belgeselin şehrimizdeki çekimlerinden dolayı On iki Belgesel ekibine ve yapımcılarına teşekkür ediyoruz. Bu projeyi gelecek nesillerin, Türk Tarihini ve şehrimizin tarihsel gelişiminde önemli katkısı olan Kırım Türklerinin rolünü iyi anlaması açısından önemli bir çalışma olarak görüyoruz. Tarih unutulması imkansız hadiseler içerir. Allah’ın izniyle biz de soydaşlarımızı, unutmayacağız, unutturmayacağız ” dedi.

 

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI
YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir