PROF. FAYDA, HZ. ÖMER’İ ANLATTI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından 3 yıldır düzenlenen Siyer ve İslam Tarihi derslerinde yeni dönem başladı. Hz. Ömer Döneminin anlatılmaya başlandığı dönemin ilk dersini tanınmış İlahiyatçılardan Prof. Dr. Mustafa Fayda verdi. Büyükşehir Belediye binası yanındaki Sanat Merkezi Salonunda gerçekleştirilen derste, Prof. Dr. Mustafa Fayda, “Hz. Ömer ve Hilafet Dönemine Genel Bir Bakış” konusunu işledi. Prof. Fayda, Hz. Ömer’in Hz. Peygamber’in Ashabından önemli bir şahsiyet olduğuna işaret ederek,“Hz. Ömer, 2 yılı aşan Hz. Ebubekir döneminin ardından Resulullah’tan sonra Müslümanların hayatını Peygambersiz hayata hazırlayan, O’nsuz nasıl yaşanacak; Peygamberi aralarında hissederek, O’nun tebliğ ettiği Allah’ın Kelamı  Kur’an-ı Kerim’i anlayarak hayatlarına nasıl tatbik edecekleri, dönemin sıkıntılarını aşacakları önemli bir kişiliktir” dedi.

İslam, son dindir “Peygamberimiz,Tevhid akidesinin son peygamberidir” vurgusu yapan Prof. Fayda, şunları kaydetti:“Hz. Peygamber, Hatemül Nebiyyindir. Kendisinden sonra peygamber gelmeyecektir. Peygamber Efendimiz, Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette iki sıfatıyla öne çıkar. Bu iki sıfat, beşir ve nezir oluşudur. Yani, kıyamete kadar bütün insanlara peygamber olarak gönderilmiştir. İnsanlara diyor ki ‘eğer Allah bir Muhammed Hak derseniz kurtuluşa erersiniz’, onları müjdeliyor. Yok demezseniz, ebedi hayatınız tehlikededir diye de uyarıyor. Dinde zorlama yoktur. Onun için biz Müslümanlar hem davet esnasında, insanların inanıp inanmaması bakımından onları serbest bırakıyor hem de onları kendi idaremiz altına aldığımız topraklara kabul ettiğimiz zaman da kendi dinlerinde kalmalarına izin veriyoruz. Bu yönüyle İslamiyet, son din olmayı da bu sebepten de hak eden bir dindir. Bakın, Katolik dünyası, bırakın başka din mensuplarını farklı mezheplerini hatta kendi Katoliklik içerisinde farklı tan dansları bile hazmedemeyip aforoz edip yakan bir din mensubu ve kilise tahakkümü ortaçağ karanlığını meydana getirmiştir.”

Prof. Fayda, Hz. Ömer’in 11 yılı aşan Hilafet döneminde çok büyük hizmetler yaptığını belirterek, “Halife olduğunda şöyle dua ediyor; ‘Ey Allahım ben şiddetli bir insanım, mizacı sert bir insanım, beni yumuşat; ben zayıfım, beni kuvvetlendir ve beni cömert kıl” bilgisini aktardı. Hz. Peygamber’in, biri Ebu Cehil lakaplı Ömer diğeri Hattaboğlu Ömer olan iki Ömer’den birinin Müslüman olması için dua ettiğini anımsatan Fayda, “Hz. Ömer bu duayı hatırladığında zaman zaman ağlıyor. Çünkü ya hidayet kendisine değil de diğerine olsaydı İslam nimetinde mahrum kalacaktı diye ağlıyor” dedi.

Her Cumartesi, Sanat Merkezi Salonunda

Hz. Ömer Birinci Dönemi programı kapsamında toplam 13 dersin işleneceği kaydedildi. Dersler, her hafta cumartesi günleri aynı yerde saat 19.30’da gerçekleştirilecek.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir