UMURBEY BELEDİYESİ, RÜZGARDAN KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

çanakkale‘nin lapseki ilçesine bağlı umurbey beldesinde, belediye tarafından yaptırılan ve aylık 120 ile 150 bin tl arasında getiri sağlayacak rüzgar türbini için temel atma töreni düzenlendi. rüzgar türbininin getirisiyle, hem belediyenin, hem de her ay belirlenecek 10 vatandaşın elektrik faturası karşılanacak.

beldede düzenlenen temel atma törenine, umurbey belediye başkanı ak partili sami yavaş, ak parti lapseki ilçe başkanı halil özer, 3e enerji firması genel müdürü bora güçlü ve vatandaşlar katıldı. yüksekliği 70 metre, kanat çapı 55 metre olan rüzgar türbini 7 milyon tl’ye mal olacak. dünyanın en gelişmiş sistemleri ile donatılan türbin, saatte 1000 kilovat enerji üretebilecek. aylık 120 ile 150 bin tl arasında bir getiri sağlayacak.

törende konuşan belediye başkanı sami yavaş, kendi yağı ile kavrulabilen bir belediye haline gelmek istediklerini söyledi. başkan yavaş, “bugün 1 kilovatlık lisanssız rüzgar türbininin temelini atıyoruz. buradan kazanılan gelir ile umurbey belediyemizin kendi tükettiği elektriği ve aynı zamanda umurbey beldemizde yaşayan halkımızdan her ay seçilecek 10 kişinin elektrik faturasının ödenmesi şeklinde bir paylaşım sağlanacak. sizler de görüyorsunuz, küçük bir belediye olmamıza rağmen çeşitli konularda beldemizi ve çanakkale‘mizi ön plana çıkartmak için çok güzel hamleler yapıyoruz. inşallah bunu da umurbey halkımıza kazandırdıktan sonra hem ekonomisini düzelten, hem de kendi yağı ile kavrulabilen bir belediye haline geleceğiz. yatırımların devamını getireceğiz” dedi.

3e enerji genel müdürü bora güçlü ise, proje hakkında teknik bilgileri paylaştı. güçlü, çok iyi bir gelir sağlayacaklarını belirterek şunları söyledi:

“başkanımızın büyük çabaları sonucunda böyle bir projeyi gerçekleştirmek üzereyiz. ilk aşaması olan temelini atıyoruz şu anda. türbinimiz saatte 1000 kilovat enerji üretebilecek güçte olup, dünyanın en gelişmiş sistemleri ile donatıldı. 55 metre kanat çaplı ve yüksekliği de 70 metre. buranın rüzgarı gerçekten çok iyi. türbinimizin çok verimli çalışacağını düşünüyoruz burada. kısmetse çok iyi bir gelir sağlayacağız. hem ülke ekonomisine, hem de umurbey ekonomisine yenilenebilir enerji ile çevreyi hiç tahrip etmeden böylesine büyük bir enerjiyi sisteme kazandırmış olacağız.”

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir