Pamukkale Tüketici Hakem Heyeti, Tüketicinin Yanında

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, Pamukkale İlçe Tüketici Hakem Heyetinde görev yapan üye ve raportörleri, “Takdir Belgesi” ile ödüllendirdi. Düzenlenen belge takdim töreninde Hakem Heyetinin 2018 yılı faaliyetleri de değerlendirildi.
2018 yılında 2.363 başvuru alındı.
Pamukkale İlçe Tüketici Hakem Heyetinin kurulduğu; 2014-2017 yılları arasında 67.123 başvuru, 2018 yılında ise 2.363 başvuru yapıldığı belirtildi.

Yapılan 2.363 başvurudan 1.518  inde (%64) tüketicinin haklı bulunduğu, 218 (%9) başvuruda tüketici ile satıcının uzlaşarak sorunlarını giderdiği, 425 inde (%18) tüketicinin haksız bulunduğu, 45 (%2) başvurunun görevsizlik nedeniyle reddedildiği, , 157 (%7) başvurunun ise değerlendirme sürecinin devam ettiği bildirildi. Aynı zamanda da birçok vatandaşımızın “ihtarname göndermesi, cayma hakkı süreleri”  gibi yasal hakları konusunda bilgilendirilmesi sayesinde hakem heyetine başvuru yapmasına gerek kalmadan mağduriyetlerinin giderildiği dile getirildi.
En Çok Mağduriyet Cayma Hakkının Kullanımından Kaynaklanıyor.
Vatandaşlarımızın başvurularının incelendiğinde; mağduriyetlerinin çoğunun kapıdan, uzaktan pazarlama (İnternet, TV. vb aracılığıyla) ve elden taksitli satışlarda yaşadığı belirtildi. Kapıdan ve Uzaktan Pazarlama yöntemiyle yapılan satışlarda tüketicinin 14 gün, elden taksitli satışlarda ise 7 gün içerisinde cayma hakkının olduğu, bu konuda satıcının tüketiciyi bilgilendirmek zorundu olduğu, tüketicinin ise cayma hakkını kullanmak için yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcılar (e-posta vb) aracılığı ile satıcıya bildirmek zorunda olduğu, ancak, kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan, mühür ve ambalajı gibi koruyucu unsurları açılan  sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri gibi ürünlerin cayma hakkından istisna tutulduğu konuları gündeme alındı.
Tüketici Hakem Heyeti Üyeleri ve Raportörleri yıl boyunca yapılan başvuruları değerlendirerek vatandaşlarımızın;
  • -Yapacak oldukları alışverişlerde fatura vb belgelerini almaları,
  • -İmzalayacakları sözleşme maddelerini detaylı incelemeleri,
  • -İnternet sitesi üzerinden alışveriş yapacaklarsa güvenli siteler üzerinden alışveriş yapmaları,
  • -Telefonla arayarak veya duygu sömürüsü yaparak ürün satmaya çalışan kişiler ve kapıda imzalatılan sözleşmelere dikkat etmeleri,
  • -Satın alacakları ürün veya hizmetlerde cayma haklarının olup olmadığı hakkında bilgi almaları ve sözleşme hükümlerini detaylı incelemeleri,
  • -Yaşayabilecekleri herhangi mağduriyete karşı haklılıklarını ispatlayıcı belgelerini muhafaza etmeleri
halinde daha az mağduriyet yaşayacaklarını belirtiler.
E-Devlet Üzerinden Kolayca Başvuru Yapmak Mümkün
Vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaları halinde Hakem Heyetine uğramadan E-Devlet üzerinden Tüketici Bilgi Sistemine (TÜBİS) ulaşarak şikayetlerine ilişkin belgelerini yüklemek suretiyle başvuru yapabilecekleri, Tüketici Hakları Hakkında ALO 175 (Tüketici Danışma Hattı) hattından ve https://tuketici.ticaret.gov.tr adresinden her türlü bilgiye ulaşabilecekleri belirtildi.
Kullanamadığı Bagaj Ücreti Firma Tarafından İade Edildi.
 Örnek başvurularında değerlendirildiği toplantıda, “Yurtdışına seyahat etmek için havayolu şirketi ile telefonda yapmış olduğu görüşmede kendisine 25KG bagaj hakkının olduğu bilgisinin verildiğini, ancak havaalanına gittiğinde bagaj hakkının 30KG olduğunu öğrendiğini belirten bir vatandaşımız; yanlış bilgilendirme sonucunda 5KG bagaj hakkını kullanamadığı gerekçesiyle başvuruda bulunmuş ve kullanamadığı  5KG bagaj hakkının ücretinin havayolu şirketi tarafından kendisine iade edilmesini talep etmiştir. Vatandaşımızın başvurusu, Hakem Heyetimizce değerlendirilmiş ve vatandaşımızın eksik ve yanlış bilgilendirilmesi sonucu satın almış olduğu ulaşım hizmetinden beklediği faydayı alamadığı değerlendirilmiş, havayolu şirketinin hizmetinin “Ayıplı Hizmet” olması nedeniyle tüketicinin yararlanamadığı 5 KG bagaj hakkının ücretinin Havayolu Şirketi tarafından tüketiciye ödenmesine karar verildiği” belirtildi.
Üye ve Raportörlere Teşekkür.
Bakan Yardımcısı Gonca Işık YILMAZ BATUR tarafından imzalanan “Takdir Belgelerini”, Hakem Heyeti Üyeleri ve Raportörlere  takdim eden Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Kaymakam BALCIOĞLU, Hakem Heyetinde üye olarak görev yapan Yazı İşleri Müdürü, Pamukkale Belediyesi Temsilcisi, Baro Temsilci, Denizli Ticaret Odası Temsilcisi, , Esnaf  ve Sanatkarlar Odası Temsilcisi ve raportörlere vatandaşlarımızın başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması aşamasında göstermiş oldukları gayretli ve özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür  ederek 2019 yılında da özverili çalışmalarının devam etmesini beklediğini dile getirdi.
Firmalarımızın da Tüketicinin Haklarını Gözetmesi Gerekiyor.
Ticaretin ve finansal işlemlerin her geçen gün artması nedeniyle vatandaşlarımızın bazen mağduriyetler yaşayabildiğini belirten Kaymakam BALCIOĞLU; “Amacımız bize yapılan her başvurunun en kısa sürede sonuçlandırılması olup temennimiz ise hiçbir vatandaşımızın mağdur olmamasıdır. Devletimizin yaptığı yasal düzenlemeler sayesinde vatandaşlarımızın hukuku gözetilse de asıl çözümün firmaların tüketicinin haklarını gözetmeleridir. Hakem heyeti olarak ençok hangi firmadan şikayetin olduğu hangi firmaların tüketicilerin hakkını koruduğunu biliyoruz. Bu noktada tüketicilerimizin hukukunu gözeten firmalarımıza teşekkür ediyor diğer firmalarımızdan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.

 

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

 

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir