KİMYA FABRİKASI GİBİ OKUL

Yenice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Döner Sermaye İşletmesinde öğretmen ve öğrenciler üretim çalışmalarına başladı.

Yaklaşık bir yıldır alan öğretmenleri tarafından sürdürülen AR-GE çalışmaları sonunda üretim aşamasına gelindi. Kimya bölümü öğretmen ve öğrencileri, tamamen kendi imkanları ile geliştirerek satışa sundukları sıvı sabun, köpük sabun,yüzey temizleyici, çamaşır suyu, banyo ve tuvalet temizleyici, bulaşık deterjanı, cam sil ve kolonyadan oluşan ürünlerine “METEM” markası ile patent aldı. Öğrenciler günde 5 tona kadar imâlat yapıyor.

Ürünlerden elde edilen gelir hem okula, hem de öğrencilere kalıyor. Üretimde yer alarak bilgi ve beceri sahibi olan öğrencilerin mezun olduktan sonra kolayca iş bulabilecekleri ifade edildi.

Şu ana kadar 9 çeşit temizlik ürünleri ürettiklerini ifade eden Kimya Teknolojileri Alan Şefi Funda Tekin , “Okulumuzda 27 öğrenciyle birlikte temizlik ürünleri yapıyoruz üretiyoruz. Bulaşık deterjanı, elde yıkama, sıvı sabunlarımız gibi çeşitlerimiz var. Gül kokulu var. Böğürtlen esanslı var. Çamaşır suyu üretiyoruz. Kıvamlı çamaşır suyu yapmayı düşünüyoruz. Endistriyel anlamda bulaşık ve çamaşır detarjanı yapmayı düşünüyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız mevcut. Öğrencilerimizle birlikte bu ürünleri üretiyoruz. Öğrencilerimiz burada temizlik ürünlerinin nasıl yapıldığını, içeriklerinin ne olduğunu öğreniyorlar. Ayrıca öğrencilerimiz döner sermaye kapsamında belirli bir miktar ücret alıyor. Bu da öğrencilerimizi teşvik ediyor” şeklinde konuştu.

Öğrenci Ali Rıza Özcan, “Kimya bölümü iş imkânı geniş olan mesleklerden biri. Bu yüzden kimyayı tercih ettim. Mezun olduğumuzda usta başı belgesi ile iş yeri açabiliyoruz. Okulumuzda uygulamalı öğreniyoruz, deneyler yapıyoruz” dedi.

 

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir