Başkan Kocamaz Yerel Yönetimler Zirvesi’nde ‘Geleceğin Kent Vizyonunu’ Anlattı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 10. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Zirvesi’ne katıldı. İstanbul, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen zirve, Türkiye ve yurt dışından pek çok Belediye Başkanı’nın katılımı ile gerçekleşti. Zirve, yerel yönetimlerde verimi arttırmak, Belediye Başkanlarının bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak ve örnek bir kent profilinin çizilmesini desteklemek açısından da önemli bir misyonu üstlenmiş oldu.

4 farklı oturumla gerçekleşen zirvede, kentsel dönüşüm ve akıllı sistemler hakkındaki konular konuşuldu. Zirve’nin ilk oturumunda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yerel yönetimlerin misyonu, vizyonu ve kente kazandırdıkları ile ilgili konuştu. Mersin’e yaptığı yatırımlarla ilgili de konuşan Başkan Kocamaz, Mersin’in öncelikli sorunlarının çözüldüğünde kentin geleceğe dönük, her şeyi ile örnek, yaşanılabilir bir kent olacağını belirtti. Başkan Kocamaz, Mersin’i yönetirken pek çok sorunla karşılaşıldığından bahsederek, Mersin’in en büyük sorununun işsizlik, ulaşım ve göç olduğuna değindi. Başkan Kocamaz, “Bir kentin geleceği ile ilgili alınacak kararları maalesef sadece Belediye ve Belediye Başkanları vermiyor. Bir kentin kaderini belirlemede kentin tarımı ile ilgili alanlarda Tarım Bakanlığı dâhil oluyor, limanlarla, ulaşımla alakalı Ulaşım Bakanlığı dâhil oluyor, sanayi ve yatırımlar konusunda Sanayi Bakanlığı dâhil oluyor ve sizin Belediye Başkanı olarak yapılanlardan hiçbir haberiniz olmuyor. Bunların yanında Büyükşehir Yasası’nın gelmesiyle dezavantajların avantajlardan daha fazla olduğunu da görüyorsunuz” dedi.

Tüm bu sorunlara rağmen Mersin’e yatırımların en büyüğü yapıldı

Yerel Yönetimler Zirvesi Başkanlar Oturumunda konuşan Başkan Kocamaz, belediyelere gelen vergilerin sadece yüzde 5’inin belediyelere kaldığının, yüzde 95’inin genel idareye gittiğini belirterek pay dağılımı sıkıntılarının giderilmesi gerektiğini ifade etti. Oturumda Mersin’e yapılan yatırımlarla ilgili de sunum yapan Başkan Kocamaz, Mersin’de sadece bugünü düşünen bir anlayış değil, geleceği tasarlayan bir kent vizyonu anlayışını benimsediklerini belirtti.

Başkan Kocamaz: “Köylerimizin alt yapı sorunlarının büyük bir bölümünü çözdük”

Göreve geldiklerinde denizlerin yeterince temiz olmadığından bahseden Başkan Kocamaz, Mersin’in çoğu ilçesinde Atıksu Arıtma Tesisi çalışmalarını tamamladığını, kimisinin kapasitesini arttırdıklarını ve diğer ilçelerde de çalışmalara başlandığını belirtti. Başkan Kocamaz ayrıca, kontrolsüz göç ve hızlı kentleşmenin getirdiği problemleri ortadan kaldırmak, Mersin’in sanayi alanı yatırımları ile küresel ve bölgesel düzeydeki potansiyelini gerçekleştirmek için 1/5 Binlik Nazım ve 1/100 Binlik Çevre Düzeni Planı çalışmalarını tamamladıklarını da ifade etti.

Başkan Kocamaz, “Ulaşımda 30 yıllık öngörü ile hareket ederek sadece bugünün değil yarının ulaşım sorununu da şimdiden el attık. Alt yapısı olmayan, su gitmeyen köylerimizin de alt yapı sorunlarının büyük bir bölümünü çözdük. Bereketli toprakların devamı için üreticilerimize ve toprağımıza artı değer kattık. Belediyeciliğin sadece fiziki yatırımdan öte olduğu bilinciyle sadece mağdur olana yardım etmekten öte üreten, düşünen tedbir aldıran bir belediyecilik anlayışını empoze ettik. Kültür ve sanatın kente değer kattığını bilerek sanat algısı yüksek bir kent için ilklere imza attık” diyerek sözlerine son verdi.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir