”KURULUŞUN BEŞİĞİ DOMANİÇ” SERGİSİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Sosyal proje kapsamında Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) bünyesindeki sanatçıların hazırladığı Kuruluşun Beşiği Domaniç sergisi sanatseverlerle buluştu.

Kütahyanın Domaniç ilçesinin tarihi ve doğal güzellikleri, turistik değerleriyle tanıtılarak turistik ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamak amacıyla KÜSAD tarafından hazırlanan ve Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya İl Özel İdaresi, Domaniç Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) iş birliği ile hayata geçirilen Kuruluşun Beşiği Domaniç projesi kapsamında KÜSADa bağlı 28 sanatçının 74 eseri Sera AVMde beğeniye sunuldu.

Serginin Domaniçin tanıtımına sağlayacağı katkıya değinen Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ise; Çok güzel topraklarda yaşıyoruz. Bunun içerisinde Domaniç bir başka öneme sahip. Domaniçi yalnızca Türkiyede değil dünyada tanıtmalıyız. Bunu topluma yaymanın en güzel aracı olarak da sanatı gördük. Bu sergi Domaniç değerimizi tüm Türkiye ve dünyaya tanıtacak özellikte. Her kim bu projeye gönül verdi desteklediyse yürekten şükranlarımı sunuyorum ama en önemli teşekkür sanatçılarımıza, diye konuştu.

Sergide emeği geçenlere teşekkür eden Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya kuruluşun ve kurtuluşun diyarı diyoruz ve bu sadece söylemden ibaret olmamalı. Bu sergi bu yolda atılan önemli bir adım. Sanatçıya sahip çıkmamız gerektiğini seçildiğimiz günden beri dile getiriyoruz ve imkanlar ölçüsünde de yapmaya gayret gösteriyoruz. Kütahya, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girdi. Bu eserleri ortaya koymak her şehre nasip olmayan bir durum. Bu sergi de onlardan bir tanesi, dedi.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı yolunda ihtiyaç duyulan birlikteliğin sağlanması neticesinde ortaya çıkan serginin Kütahyaya sağlayacağı katkılardan söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir; Sanatçılarımız elbette sanatlarını düşünecekler ama içinden çıkmış oldukları toplumun da bir parçası olarak toplumsal sorumluluklarını da hissedecekler. Bugün onun bir göstergesi olarak çok güzel bir iş birliğiyle hazırlanan, her kesimin, kamunun, sanatçıların, yerel yönetimin destek verdiği bu çalışmanın ilkini Hayme Anayı Anma ve Göç Şenliklerinde, Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte açtık. Devamı olacak burada ve diğer büyükşehirlerimizde Kütahya ve Domaniçin tanınmasına katkısı olacak bir çalışma olacak. UNESCO sürecinde bizim ihtiyaç duyduğumuz bir birlikteliğin güzel bir örneği olacak burada. İnşallah devamı gelecek. Emek veren bütün sanatçılarımıza teşekkür ediyorum, şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte serginin açılış kurdelesini kesti.

Açılış sonrası Başkan Saraçoğlu, sergilenen eserleri tek tek inceleyerek sanatçılardan bilgiler aldı.

Sergi açılışına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Domaniç Kaymakam Vekili Hasan Raşit Taşkın, Domaniç Belediye Başkanı Saffet Acar, KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir