Urla Esnafına Yakışır Bina

   Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası, üyelerine yeni bir hizmet binası kazandırmak için kolları sıvadı. İlçenin en işlek ve merkezi yerinde bulunan 320 metrekarelik arsa üzerine yapılacak yeni merkez, taş yapı olarak planlanacak ve  kültürel dokuyu zedelemeden inşa edilecek. Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, teşkilatın gururu olacak binanın temelini Ahilik Haftası’nda atacaklarını söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret ederek maket üzerinden yeni hizmet binasının projesi ve yapım aşaması hakkında bilgi veren Aydınhan, mevcut hizmet merkezinin yetersizliğinden yakındı.

Üye sayısı ve konumu itibarıyla mevcut merkezin ihtiyaçları karşılayamadığına dikkat çeken başkan Aydınhan ‘İlçe merkezinden veya köylerden gelen üyeler aracını bile park edemiyor. Apartman dairesi şeklindeki hizmet merkezi beton binaların arasına sıkışmış durumda, dikkat etmezseniz göremezsiniz, küçük, ulaşımı zor. Bizim amacımız sahip olduğumuz arsayı en iyi şekilde değerlendirerek camiamıza yakışır bir tesis meydana getirmek. Örnek olacak projemizin temelini de, her yıl bayram havası içinde kutladığımız Ahilik Haftası’nda atacağız.’ dedi.

Yerel yönetimle uyum

Urla’nın turizm ilçesi olduğunu hatırlatan Aydınhan, ‘Bu nedenle tarihi ve kültürel dokuyu bozmayacak, yerli ve yabancı turistin beğenisini kazanacak yapıyı yerel yönetimlerle uyum içinde inşa ediyoruz. Merkezimizin projesini meclis üyemiz mimar Selçuk Balkan ücretsiz çizdi. Çatının teneke oluklarını, işçilik ve hammadde ücreti almaksızınüyelerimiz üstlendi. Esnaf arkadaşlarımızın desteği ile inşaatı imece usulü yürüteceğiz. Binamızın olduğu caddede şu an AKM olarak kullanılan eski elektrik fabrikası ve itfaiye binası ile Necati Cumalı’nın evi bulunuyor.Binamız da ilçemizin yeni bir kültürel değeri olacaktır. Bizim iddiamız ve hedefimiz budur.’ diye konuştu.

Yeni merkezin çok amaçlı olacağını kaydeden Ahmet Birol Aydınhan sözlerini şöyle sürdürdü:  ‘120 metrekare taban alanı bulunacak binamız zemin artı 1 şeklinde tasarlanıyor. Hamile, yaşlı, engelli üye ve vatandaşlar için asansörümüz olacak. Binamızdan batıya doğru köyler de dahil 600 faal üyemiz var. Binamız üyelerimizin faaliyet alanlarının tam ortasında olacak.  Yeni yerimizde toplantı salonlarımız ve eğitim merkezimiz de yer alacak. Toplantı salonlarını İŞKUR.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir