DİKA desteğiyle Nusaybin turizmi canlanacak

DİKA ve belediyemizin işbirliğiyle, Mardin Müze Müdürlüğü Mor Yakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Cami Kompleksinin birlikte gezilebilmesi için bütünsel ve ortak bir gezi güzergahının oluşturulması, yapılara zarar vermeyecek ahşap yürüme yolları düzenlemesi ve alanın kültürel, dinsel mirasının kolay ve pratik bir sunumunu kapsayacak çalışmalar başlatacak.

Çalışmalar kapsamında ; arkeolojik alanda açığa çıkan yapıların konservasyonu tamamlamayı sağlamlaştırılması yapılacak. Arkeolojik alan gezi ve seyirlik için yeniden düzenlenecek. Ortak alanın gezi güzergahları belirlenip, alana yürüme yolları yapılacak.  Ortak alanın çok dilli bilgilendirme panoları üretilerek, alana yerleştirilmesi sağlanılacak. Kapalı ve yarı kapalı alanlarda sergi düzenleme alanları oluşturulacaktır. 90 Metreküplük çevre duvarı inşa faaliyeti,  60 adet sokak aydınlatma armatörü ile ortak park alanı aydınlatılması, her iki yapı led aydınlatma sistemi ile park alanına özel efekt verilmesi, 10 sabit ve 1 hareketli kameradan oluşan güvenlik sistemi kurulması ve  güvenlik ve aydınlatma sistemi panellerinin bulunduğu kontrol odası inşa edilmesi şeklinde gerçekleştirilecektir.

TAMAMEN TURİZM CENNETİ OLACAK

Ana hatları oluştuktan sonra projenin çok dilli tanıtımının yapılması için gerekli tanıtım materyallerinin hazırlanmasına gidilecektir. Bu materyaller hem yerli hem de yabancı turistlere yönelen iki farklı gruba ve o grubun konuştuğu, anladığı dillere yönelecektir. Vatandaşlar ve komşu ülkeler için Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice, Farsça materyaller dikkate alınırken. Yabancı turistler için İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Çince materyaller hazırlanacaktır.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir