Belediyemizden Bir Başarı Daha

Sosyal Yaşam Merkezi Kuruluyor

Belediye Başkanımız Musa Öztürk’ ün öncülüğünde çalışan Belediyemiz proje ekibi Hayat Boyu Eğitim Merkezi projesinin ardından yaklaşık 2 milyon bütçeye sahip olan sosyal yaşam merkezi projesini kuruldan geçirmeyi başardı.

Seçildiği 2014 yılından bu yana üretken belediyecilik de isminden sıkça söz ettiren Başkanımız Musa Öztürk, 2016 yılında dezavantajlı kadınlarımıza yönelik hazırlanan projeyi, Avrupa Birliği Bakanlığı ile birlikte hayata geçirmeyi başarmıştı.

Çalışmalarına aralıksız devam eden Belediyemiz proje ekibi Belediye Başkanımız Musa Öztürk’ ün talimatları ile Çukurova Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Kırılgan Grupların Güçlendirilmesi,Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında Kozan Kaymakamlığı ve Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında hazırlamış olduğumuz “TR62/18/KGG/0046 Kozan Belediyesi Sosyal yaşam merkezi projesi” başarılı bulunarak sözleşme imzalamaya hak kazandı.

Bütçesi Bir Milyon Yedi Yüz Bin TL

Projemizin bütçesi 1.670.819,83 TL olup, bunun 750.000 TL’si Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 920.819,83 TL’si belediyemiz bütçesinden eş finansman olarak karşılanacaktır.

Belediyemiz Sosyal Yaşam Merkezi, Şevkiye Mahallesinde yer alan ve belediyeye ait olan yaklaşık 3 dönümlük sosyal tesis alanına inşaa edilecek. Projenin ilk 6 ayında gerçekleştirilecek inşaat çalışmaları ile yapı içerisinde 3 adet mesleki eğitim atölyesi, 1 adet girişimcilik sınıfı, 2 adet proje ofisi, 1 adet öğretmenler odası(toplantı salonu), 1 adet okuma/bilgi salonu, 1 adet satış/teshir ofisi, 1 adet kreş, 1 adet kafeterya oluşturularak yaklaşık 1130 m2 kapalı alana sahip Sosyal Yaşam Merkezi kurulmuş olacaktır.

Amacı ve Özelikleri Göz Kamaştırdı

Kozan’ da bulunan resmi kurumların iş birliği ile ilçede göç, işsizlik, düşük eğitim seviyesi ve yetersiz temel hizmetler gibi olumsuzluklar nedeniyle dezavantajlı konumda olan bölge kadınlarının, kendi sorunları ile başa çıkabilme kapasitelerinin arttırılması, katılımcı, üretken ve kendine yeterli hale getirilmesi, dolayısıyla da ekonomik ve sosyal hayata katılımı ve toplumla bütünleşmesi sağlanarak bölgedeki sosyal kalkınmaya katkıda bulunmaktır.

1- Kozan ilçesinde yerel yönetim, resmi kurumlar ve özel sektörü bir araya getirerek dezavantajlı konumdaki kadınlara hizmet verecek Belediyemiz Sosyal Yaşam Merkezini kurmak.

2- Hediyelik Ahşap, Giyim ve Aşçılık/Pasta yapımı kursları ile kadınların istihdam edilebilirliklerini artırmak, ilgili atölyelerin kurulması ve özel sektörle işbirliğinin teşvik edilmesi ile gelir elde etmelerine katkı sağlamak.

3- KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ile istihdam edilebilirliklerini ve girişimcilik kapasitelerini artırmak.

4- Sağlık, Hukuk, Psiko-sosyal destek seminer ve danışmanlık hizmetleri ve resim, müzik atölyeleri ile kadınların sosyal ve kültürel hayata katılımını artırmak.

Projemizin süresi 18 ay olup; ilk 6 ay yapım aşaması, 12 ay faaliyetlerin gerçekleştirilmesi olarak planlanmıştır. 2019 Mart ayın da Sosyal Yaşam Merkezi açılışı yapılarak faaliyetlerine başlayacak.

Öztürk; “İştir Kişinin Aynası Lafa Bakılmaz”

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından projenin kabulünün ardından bir açıklama yapan Başkanımız Musa Öztürk “İştir kişinin aynası lafa bakılmaz” dedi.

Başkanımız” bilindiği üzere çalışıyoruz, birileri gibi köşemizde oturup dedi kodu üretmiyoruz. Halka hizmet hakka hizmettir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. 14 km drenaj hattı döşedik. Birçok metropol ilimizi sel basarken ilçemizde vatandaşlarımızın ayakları dahi ıslanmadı. Bu memlekete imkansız denen doğal gaz bakın geliyor, öte yandan parklarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Bunlar ürettiğimiz hizmetlerin sadece bir kaçı, hizmet belediyeciliğinin yanında birde sosyal belediyeciliğimiz var. Bu yönümüzden de hiç taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. 1 yıl önce Hayat Boyu Eğitim Merkezimizi Avrupa Birliği Bakanlığımızla kurduk, şimdi ise Çukurova Kalkınma Ajansımızla yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Benim hemşehrim her şeyin en güzeline ve en iyisine laik, kısa zaman içersinde protokol imzaları atılacak ve kazma vurulacak. 2019 yılının ilk aylarında merkezimiz hizmete girecek Allah’ın izni ile. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma ve proje ortaklarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Projenin imza programının önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir