86 FARKLI ANALİZLE SU KONTROLÜ

 

 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün 2017 yılında yenilenen ve kapsamı genişletilen Su Analiz Laboratuvarında bulunan cihazlarla farklı guruplardan 86 adet analiz yapılıyor.Su Analiz Laboratuvarında, Temiz Su Arıtma Tesislerine alınan ve şebekeye verilen suların kimyasal ve mikrobiyolojik analizi dışında, içme suyumuzu temin ettiğimiz Porsuk havzasının su kalitesi kontrol noktalarından belirli periyodlarda numune alınarak analizler de gerçekleştiriliyor. Ayrıca ilçe ve mahallelerden gelen, şebekenin farklı noktalarından (cami, okul, aile sağlığı merkezleri…) alınan ya da şikâyet üzerine gelen su numunelerinin analizlerini gerçekleştiren ESKİ laboratuvar ekibi, laboratuvarda bulunan cihazlarla farklı gruplarda toplamda 86 ayrı analizi gerçekleştiriyor. Analizlerde suda arsenik, civa, kadmiyum gibi ağır metaller, siyanür, deterjan gibi parametreleri kontrol eden ekipler, aynı zamanda arıtılmış suda klorlama yan ürünleri olan kimyasal kirlenme belirtisi olan fenoller, mineral yağlar, pestisitler gibi değerleri de gözden geçiriyor.
Eskişehir halkının temiz su kaynaklarından yaralanıp yararlanmadığının tespitinde dikkatle çalışmalarını yürüten ve alanında uzman personellerden oluşan Su Analiz Laboratuvarı, 2018 yılında başlayan akreditasyon çalışmalarına da halen devam ediyor.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir