Osmaniye Narenciye Üreticilerine Sinek Tuzakları Dağıtıldı

Narenciye üreticilerine sinek tuzakları dağıtıldı.Osmaniye’de narenciye üreticilerine, Akdeniz meyve sineği tuzakları dağıtıldı.

Narenciye üreticilerine sinek tuzakları dağıtıldı

OSMANİYE‘de narenciye üreticilerine, Akdeniz meyve sineği tuzakları dağıtıldı.

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, il merkezi ve Toprakkale İlçesinde olmak üzere 1200 dekar alanda 4 bin 800 adet tuzak dağıtılacağını, 10 dekarın altındaki tüm arazilerde mücadelenin devam edeceğini söyledi. Kuzey çevre yolundaki örnek narenciye bahçesindeki dağıtım töreninde konuşan Müdür Sağlam, ülkede özellikle turunçgillere zarar veren Akdeniz meyve sineği ile mücadelenin önemli olduğunu belirterek önlem alınmaması durumunda ürünlerde yüzde 80 oranında bir kayıp yaşanabileceğini ifade etti.

156 ÇİFTÇİYE 4 BİN 800 SİNEK TUZAĞI

2018 yılı içerisinde de bakanlık tarafından ulusal mücadele planı çerçevesinde 2 bin 400 adet Akdeniz Meyve sineği tuzağa geldiğini aktaran Sağlam, “Biz, bir o kadarda İl Özel İdare bütçesinden alarak toplam 4 bin 800 adet meyve sineği tuzağını çiftçilerimize dağıtıyoruz. 156 çiftçimize bu tuzakların dağıtımı yapılacağız ve toplam 1200 dekar alanda bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele yapmazsak toplam üründe yüzde 80 oranlarında bir kayba neden olmaktadır. Mücadelenin toplu olarak yapılması faydası açısından çok önemli” dedi.

DEKARA 50 LİRA BİR BİYOTEKNİK MÜCADELE DESTEĞİ

Bakanlığın 2015 yılı itibarıyla Akdeniz meyve sineğiyle mücadele için yürüttüğü projenin AdanaYumurtalıkCeyhanHatay‘ın Erzinİskenderun ve Dörtyol ilçeleri, Osmaniye’de merkez ve Toprakkale İlçeleri ile Kahramanmaraş‘ın Andırın ilçelerinde toplu olarak başlatılan mücadelenin sürdüğünü kaydeden Sağlam, “10 dönüm ve altı narenciye bahçelerinde bu mücadeleyi BİZ yapıyoruz ama bunun üstü olan yerlerde de bakanlığımızın desteklemesi kapsamında dekara 50 lira bir biyoteknik mücadele desteği var. Onlarda bizlere müracaat ederek yüzde elli hibe destekli olarak bu tuzaklardan faydalanabilirler. Bu yıl üçüncü yıl. Zararsız ürünlerde bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

ÇEVREYE DUYARLI DOĞAYLA İÇ İÇE BİR ÇALIŞMA

Programa katılan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ise Tarım ve Orman Bakanlığının 2015-2018 yılları arasında ulusal mücadele projesi kapsamında uygulamaya koyduğu Akdeniz meyve sineği ile mücadele çalışması kapsamında turunçgil üreticilerine biyoteknik tuzakların dağıtımının yapıldığını belirterek, “Mücadelenin verimli geçmesini temenni ediyor, verimli bir yıl diliyoruz. Bu mücadele kimyasal bir mücadele değil, bu sayede hem çevreye hem insan sağılığına duyarlı doğayla iç içe bir çalışma yapılıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıl turunçgil üretiminde en zararsız bir yıl olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Vali Ömer Faruk Coşkun, İl tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve diğer katılımcılar, daha sonra örnek narenciye bahçesinde dağıtılan meyve tuzakları asıldı.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir