BARO’DAN HAYVANLARA EZİYET EDENLER HAKKINDA 4 AYRI SUÇ DUYURUSU

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, sokak hayvanlarına yönelik eziyetlere karşı kayıtsız kalmayarak Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşanan olaylar hakkında Cumhuriyet Savcılığı Suçüstü Bürosu’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyuruları; Şanlıurfa Siverek İlçesinde, bir sokak köpeğine işkence etmek amacıyla kuzu postu giydirilmesi,

Hakkari Zapsuyu kenarında bir sokak köpeğinin gözleri oyularak öldürülmesi,

Diyarbakır’ın merkeze bağlı Bağlar İlçesinde, Yeniköy Mezarlığında bir sokak köpeğinin yakılarak öldürülmesi,

son olayda ise, Trabzon İli Köprübaşı’nda nadir görülen ve koruma altına alınan, nesli tükenmekte olan ‘kafkas engereği’nin öldürülmesine dair yapıldı.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, burada yaptığı açıklamada, “Son günlerde hayvanlara yönelik şiddette insani değerlere, örf ve adetlerimize hiç yakışmayacak bir şekilde artış görülmekte ve bu durum bizleri üzmektedir. Artık ülke olarak kapsamlı ve caydırıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Baro olarak Adana ve Türkiye’nin neresinde olursa olsun yaşanan hak ihlallerine, insani ve vicdani olguların bir kenara bırakılarak hayvanlara yönelen saldırılara da seyirci kalmayarak, sorumlular hakkında yasal işlem yapılması, hak ettikleri cezayı almaları noktasında elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Av. Selahattin Yakın da, olaya karşı tepkisini şöyle ifade etti:

“Baro başkanımızın da dile getirdiği gibi bu tarz olayları artık duymak ve görmek istemiyoruz. Bizler manevi açıdan oldukça yıpranmış durumdayız. Mücadelemizi daha etkin ve anlamlı kılmak için acil olarak yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi ve artık sahipli veya sahipsiz ayrımına gidilmeksizin sessiz melekler için Meclisimiz tarafından gerekli yasal korumaların gündeme alınıp, hayata geçirilmesine ihtiyacımız bulunmaktadır.”

 

EBRU BEKEN

NOVA  MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir