Atatürk’ün Afrin’deki Karargahı Restore Edilecek – Hatay

Türkiye’nin, Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK’dan temizlediği Afrin’in Racu beldesinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1. Dünya Savaşı’nda kullandığı ortaya çıkan karargah, Hatay Valiliğince restore ettirilecek.

Türkiye‘nin, Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK’dan temizlediği Afrin‘in Racu beldesinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1. Dünya Savaşı’nda kullandığı ortaya çıkan karargah, Hatay Valiliğince restore ettirilecek.

Afrin ilçe merkezinde Zeytin Dalı Harekatı sonrasında kurulan Yerel Sivil Meclis’in çalışmaları sonucunda, Atatürk’ün Katme Savaşı stratejisini belirleyip karargah olarak kullandığı belirlenen konağın restorasyonu için Hatay Valiliği harekete geçti.

Vali Erdal Ata, belde merkezini kontrol eden Hacı Halil köyünün en hakim noktasında bulunan ve 1890 yılında inşa edilen harap durumdaki konağın yeniden ayağa kaldırılması için gerekli talimatları verdi.

Binanın öncelikle onarımı hedeflenen çalışmalar kapsamında, konağın müze haline getirilmesi planlanıyor.

Vali Ata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918’de Afrin bölgesindeki Racu beldesinde kaldığı evin tespit edildiğini hatırlattı.

Durumun geçen hafta bölgedeki görevliler tarafından kendisine iletildiğini aktaran Ata, “Evin restorasyonu için gerekli çalışmaları başlattık. İlgili yerlere talimatları verdim. Öncelikle proje çalışmaları yapılacak, daha sonra da restorasyonu yapıp burayı müze haline getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Ata, uzun süredir kullanılmadığı tahmin edilen binanın tahrip olduğunu, restorasyon çalışmaları sırasında evde döneme ait eşya, belge ve fotoğraf arayacaklarını bildirerek, bulunan eşyaları da burada sergilemeyi amaçladıklarını kaydetti.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir