Osmaniye’de Yağlık Ayçiçeği Hasadına Başlandı

Osmaniye‘de yağlık ayçiçeği hasadına başlandı

OSMANİYE’de kuru alanlarda buğdaya alternatif ürün olarak ekimi yapılan yağlık ayçiçeği hasadına başlandı.

Osmaniye İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, bu sezon 60 bin dekar alana ekim yapıldığını, geçen sene dekar başına 325 kilogram verim elde edilirken bu sene bu rakamın 380 kilogramlara kadar çıkmasının tahmin edildiğini ifade etti. Çukurova Bölgesinin önemli tarım merkezlerinden olan Osmaniye’de 2018 yılı yağlık ayçiçeği hasadına başladı. Merkeze bağlı Kesmeburun Köyünde düzenlenen hasat programına Vali Ömer Faruk Coşkun da katıldı.

Geçtiğimiz yıl Osmaniye’de 65 bin dekar alana yağlık ayçiçeği ekimi yapıldığını söyleyen İl Müdürü İbrahim Sağlam, Sulanamayan arazilerde buğdaya alternatif olarak ekilen yağlık ayçiçeğinde geçtiğimiz yıl 21 bin tonluk bir rekoltemiz oldu. Bu sene ekili arazilerimizde azalma var ancak dekar başına verimdeki artışla bu eksiklik rekoltede giderilmiş olacak dedi.

60 BİN DEKAR ALANA EKİLDİ

Önceki yıl yağlık ayçiçeğinde dekar başına 325 kilogram verim elde edildiğini kaydeden Müdür Sağlam, Bu sene ekili arazilerimiz 60 bin dekar civarında oldu. Geçen sene dekar başına 325 kilogram verim elde edilirken bu sene bu rakamın 380 kilogramlara kadar çıkmasını tahmin ediyoruz. Geçen yıl 21 bin ton ürün elde etmiştik. Ekili arazilerimizde düşüş olmasına rağmen verim artışı nedeniyle bu sene de 21 bin ton civarında ürün elde edeceğimizi öngörüyoruz diye konuştu.

YAĞIŞLAR BİR ÇOK ÜRÜN İÇİN CAN SUYU OLDU

Bu seneki yağışların birçok ürünün verimine olumlu katkı sağladığını belirten Sağlam, Bu seneki yağışlar tam ayçiçeğinin dolum dönemine denk geldi. Bu nedenle geçen seneye oranla yüzde 20-25 seviyesinde artış olmasını bekliyoruz. Satış rakamları da 1,90-2 lira seviyesinde. Sulanamayan ve biçerdöverin girebileceği arazilerde alternatif ürün olarak çiftçilerimize yağlık ayçiçeğini tavsiye ediyoruz ve yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu seneki mevsimsel yağışlar birçok ürün için adeta can suyu oldu ve yağlık ayçiçeğinde olduğu gibi verimde artı olarak bize geri döndü. Bu sene hasat başlamadan önce yağlık ayçiçeğinde verimi 350 kilogram tahmin ediyorduk ancak hasatla birlikte bu beklentimiz 380 kilogramlara kadar çıktı dedi.

Çiftçi Veli Büyükbörüklü ise bu sene 85 dekar alana ayçiçeği ektiğini ifade ederek, dekara 350 ila 400 kilogram arası verim aldığını, bu sene herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadığını ve güzel bir ekim yılı geçirdiğini ifade etti.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir