ZOOLOJİ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ EĞİTİMİ ESKİŞEHİR’DE GERÇEKLEŞTİ

ZOOLOJİ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ EĞİTİMİ ESKİŞEHİR’DE GERÇEKLEŞTİ

Dünyadaki önemli hayvanat bahçelerinde kullanılan Species 360 kuruluşunun bir envanter ve veri kayıt programı olan ZIMS Eğitimi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’ ne (EAZA) üye olmanın ön koşulu olan ZİMS Eğitimini Species 360’ın Avrupa ve Orta Doğu temsilcisi olan Sander Cozijn verdi.

 

Hayvanat bahçelerinde veya akvaryumlarında bulunan hayvanların ve bitkilerin bilgileri, barınakların özellikleri, personel bilgileri hatta günlük ölçümleri yapılan değerlerin oluşturduğu tüm verinin kayıt edilmesi, silinmesi ve değiştirilmesini sağlayan ZIMS programı eğitimine 9 kurumdan temsilciler katıldı.

 

Hayvanat bahçesi ve akvaryum için veri bilimi olan ZIMS programı dünyada 1.100’ün üzerinde hayvanat bahçesi, akvaryum ve diğer yaban hayatı üyesi örgütlerde çalışan 20.000’den fazla hayvan bakım uzmanı tarafından kullanılıyor.

 

Türkiye’den, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nın üye olduğu ZIMS, Species 360 kuruluşunun bir programı. EAZA’ya üye olmanın ön koşulu olan ZIMS programı eğitimine,  Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Kocaeli Doğal Yaşam Alanı, Aydın Büyükşehir Belediyesi, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Ankara Aqua Vega Akvaryum, İstanbul Emaar Akvaryum, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü’nden veteriner, biyolog ve ziraat mühendisleri katıldı.

 

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde düzenlenen İngilizce ZIMS eğitim programını, Species 360 kurumunun Avrupa ve Orta Doğu temsilcisi olan Sander Cozijn verdi. Eğitim sırasında bu program ile ilk defa tanışanlar için tanıtımdan sonra hayvanat bahçelerinde veya akvaryumlarında bulunan hayvanların ve bitkilerin bilgileri, barınakların özellikleri, personel bilgileri hatta günlük ölçümleri yapılan değerlerin oluşturduğu tüm verinin kayıt edilmesi, silinmesi ve değiştirilmesi işlemleri gösterilmiştir. Aynı zamanda global bir program olan ZIMS üzerinden diğer hayvanat bahçelerinin paylaştığı verilere ulaşma veya diğer hayvanat bahçelerine bilgi paylaşımı gösterilmiştir. Bu program sayesinde girilen bilgiler havuzda toplanarak hayvanlar hakkındaki tüm veriler istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Dünya üzerinde bir hayvana uygulanan ilaç miktarı bu programda toplanan veriler sayesinde belirli bir aralıkta olduğu hesaplanmış ve bu da yeni bir hayvanat bahçesi için bilgi kaynağı olmuştur.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir