Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık’tan Berat Kandil Mesajı

Berat Kandili Mesajı

Değerli Kardeşlerim,

Zaman zannettiğimizden de çabuk gelip geçiyor. Kim bilir şu ana kadar ömrümüzden kaç yıl geçti. Sermayemiz her gün azalmaktadır. Niyazi Mısri’nin dediği gibi eğer bu sermayeyi ebedi yatırıma dönüştürmezsek çekeceğimiz pişmanlığı izah edemeyiz.

“Geçti nakd-i ömrüm etmedim bir ticaret.

Yola geldim lakin kervan göçmüş bi haber.”

Ömür sermayesi tükendi gitti, bir ebedi kazanç elde etmedim. Sonunda anladım ama fırsat elden gitti geriye dönüş mümkün değildir. Halbuki yüce rabbimiz bize her an yeni imkanlar, fırsatlar vermektedir. Her an Rabbimizin hazinelerinden üzerimize rahmet sağanakları dökülüyor;

Her saat göklerden yıldız saçağı.

Bulutlar yolumu keser suçlarım.

Yeter ki bize ışığın ulaşmasını engelleyen aradaki bulutları, günahları çıkartalım. Tövbe edip ona dönelim. İşte bu ihsan ve ikramlardan biri de 30 Nisan Pazartesi’yi 1 Mayıs Salı’ya bağlayan gece Berat gecesidir. “Berat” kelimesi Beraet’in kısaltılmışıdır. Borçtan, işlenen suçtan, günahtan ve cezadan kurtulmak ve temize çıkmak anlamındadır.Dini terim olarak berat; günahtan arınmak, Allah’ın af ve mağfiretine kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak demektir.

Berat gecesi; feyizli, bereketli ve Kuran-ı Kerimin tamamının levh-i mahfuzdan (Allah katından) topluca bu gecede dünya semasına indirilmiş olmasından dolayı şerefli bir gece olduğu için mübarektir.Günahlardan temizlenme, borçtan kurtulma ve berat etme vesilesi olduğu için ve Cenab-ı Hakkın ikramlarına, ihsanlarına ve lütuflarına erişme vesilesi olduğu için de rahmet isimleri ile anılmaktadır.

Hz. Ali (r.a)’tan rivayet edilen bir hadiste Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;

“Şaban ayının yarısı gecesinde (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetlerle geçirin.”Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur: “Günahının affını isteyen yok mu? affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? bol rızık vereyim, bir derde dücar olan yok mu? afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.” buyuruyor. O halde bizlerde isteyeceklerimizi rabbimizden bu gece isteyelim. Sayısız insanları affettiği bu gecede Allah’tan tövbe edip affımızı, rızıkların tayin edildiği bu gecede, Rabbimizden helalinden bol rızık isteyelim.Hastalara şifa dağıtıldığı bu gecede, Allah’tan tüm hastalar için şifa talebinde bulunalım, dertlere deva isteyelim.

Bu geceyi uyanık bir gönülle geçirelim. Günümüzü değerlendirerek, geçmişimizi sorgulayalım ve geleceğimizi planlamak için Berat Gecesini fırsat bilelim. Nefis muhasebesi yapalım.Kandil gecesinde; geçmiş namazları kılalım. Kur’an-ı Kerim okuyalım, tövbe edelim, muhtaçları sevindirelim. Cemaatle kaynaşıp kucaklaşmak için camilere gidelim. Anne ve babamızın ellerini öpüp rızalarını alalım, çocuklarımızı sevindirelim. Akraba ve dostlarla telefonla da olsa tebrikleşelim, gündüzünde oruç tutalım. Günahlarımızın affı, tövbelerimizin kabulü, vücudumuzun sıhhati, ailemizin saadeti, milletimizin birlik-beraberlik kardeşlik ve huzuru, devletimizin ilelebet bekası için, mazlum milletlerin kurtuluşu ve bütün insanlığın hidayeti için dua edelim.

Bu vesile ile saygı değer Denizli’li kardeşlerimizin Berat gecesini tebrik ediyor, bu gecenin Denizli’miz, ülkemiz ve bütün İslam aleminin huzuruna, dert ve sıkıntılarımızın giderilmesine vesile olmasını, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daha güçlü olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyor, milletimizin birlik ve bekası için canını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi hayırla yad ediyor, sınır ötesi harekat gerçekleştiren kahraman  ordumuza muzafferiyetler diliyorum.

DERYA KISA

NOVA MEDYA GRUP

İLETİŞİM ASİSTANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir