Beyşehir’de Şehitler Diyarı Çanakkale konulu tiyatro gösterisi

Beyşehir’de “Şehitler Diyarı Çanakkale” konulu tiyatro gösterisi

 

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103.Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen “Şehitler Diyarı Çanakkale” konusu tiyatro gösterisi yoğun ilgi gördü.

Beyşehir Belediyesi tarafından Beyşehir Kültür ve Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen tiyatro gösterisi öncesinde, ilçe genelindeki ilk, ortaokul ve lise öğrencileri arasında  düzenlenen “15 Temmuz Şehitler Günü ve Kahramanlar” Temalı şiir yarışmasında birinci gelen öğrenciler Beyşehir Belediyesi tarafından altınla ödüllendirildi. Sahnede kendilerine birincilik kazandıran şiirlerini okuyan öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, burada yaptığı konuşmada, gerek Çanakkale, gerekse 15 Temmuz ruhunun gerek çocuklara, gerekse toplumun tüm kesimine unutturulmaması gerektiğini söyledi. Hiçbir zaman yeni bir 15 Temmuz olmayacağının garantisinin olmadığını dile getiren Özaltun, “O yüzden Türk milleti olarak her zaman her duruma hazırlıklı olmalıyız.”diye konuştu. Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Erdoğan’ın çağrısıyla hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da Türk milletinin meydanlara inerek tankların önüne atladığını, aynı şekilde bazılarının da 10’uncu kata çıkarak F-16 savaş uçaklarının üzerine atlamaya çalıştığını hatırlatan Özaltun, “Çünkü önce vatan… Biz bu münasebetle Beyşehir Belediyesi olarak Çanakkale ve 15 Temmuz ruhunun unutturulmaması için kurum olarak üzerimize düşeni yerine getirmeye özen gösteriyoruz. Özellikle, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103.yıldönümü haftasında Kaymakamımızın fikriyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 15 Temmuz temalı bir şiir yarışması düzenledik. Bu yarışmada finale kalan 60 öğrencimizi, yanlarında bir kişi daha götürmek kaydıyla toplamda 120 kişiyi önümüzdeki günlerde Çanakkale’ye göndereceğiz. Amacımız şu; Çanakkale ruhunu tabi böyle tiyatrolar, gösteriler ve etkinliklerle anlatabiliriz ama çocuklarımızı Çanakkale’ye götürerek, orada kınalı kuzularımızın yazdığı destanı gözleriyle görmelerini sağlamanın önemini sanırım anlatmaya gerek yok.”ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Dolunay’da Akşam Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen “Şehitler Diyarı Çanakkale” isimli tiyatro oyunu beğeniyle izlendi. Çanakkale zaferini ve şehitlerin anlatıldığı oyunu izleyen salonu dolduran kalabalık, zaman zaman duygulu anlar yaşadı. Ses ve görüntü efektleriyle süslenen gösteri, salondaki katılımcılara Çanakkale Zaferi’ni tekrar yaşattı. Oyuncular, gösteri sonrasında ayakta alkışlandı.

Programa, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Metin Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yalçın Urlu, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Kılıç, Türkiye Harp Malulleri, Şehit ve Dul Yetimleri Derneği Beyşehir Temsilcisi Rasık Can, İlçe Müftüsü Mahmut Çelikoğlu, kurum amirleri, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

 

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir