İSLAM, BİZE HASSASİYETİ ÖĞRETİR. KADINLARLA İYİ GEÇİNMEYİ, KADINLARA İYİ DAVRANMAYI ÖĞRETİR İSLAM… KADIN İNCELİKLER İNSANIDIR…

İSLAM, BİZE HASSASİYETİ ÖĞRETİR. KADINLARLA İYİ GEÇİNMEYİ, KADINLARA İYİ DAVRANMAYI ÖĞRETİR İSLAM…  KADIN İNCELİKLER İNSANIDIR…

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çalışkan mesajında şunları söyledi:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü, mahiyeti itibariyle kadın-erkek eşitliğini savunan bir anlam içerse de bizler kadınlarımızı bugün vesilesiyle yüce dinimizin buyrukları çerçevesinde anmayı daha doğru buluyoruz. Kadınlarımızın tabiatında farklılıklar bulunmakta ve bunların her biri ayrı bir kıymet taşımaktadır. Kadınlarımıza bakış açımız, Resul-u Ekrem Efendimizin örnek hayatını referans alır. Bir Hadis-i Şerifte Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz.” (Buhari, Nikah 80) Ve yine bir ayet-i kerimede Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Kadınlarla iyi geçinin.” (Nisâ sûresi (4), 19)

Yüce dinimizin bize öğrettiği tüm değerlere muhalif olan Batı anlayışı ise kısır söylemlerle ancak nutuk atıyor. İslam, bize hassasiyeti öğretir. Kadınlarla iyi geçinmeyi, kadınlara iyi davranmayı öğretir İslam…  Kadın incelikler insanıdır. Onlarla en zarif şekilde konuşmalı ve onların gönlünü hoş tutmalıyız. Cennet bile annelerin ayakları altındadır. Günümüzde ise kadınlarımız, asli konumlarından uzaklaştırılmak istenmektedir. Kadının anne olması yeterli değilmiş gibi bir de iş hayatına katılması istenmekte -istisnalar kaideyi bozmaz- bu da lehte değil aleyhte sonuçlar doğurur. Bu gerçeği modernitenin hiç bir pratiği değiştiremez. Sözde itibar söylemleri de kadına gerçek haklarını teslim edememekte, kadın dünyanın pek çok yerinde bu vesileyle zulüm görmektedir. Bizlere düşen ise bu zulme mani olmak ve kadınları hak ettikleri konuma yeniden getirmek için var gücümüzle çalışmaktır.

Öte yandan, komşumuz Suriye’de pek çok kadın ve çocuk tehdit altındadır. Bugün vesilesiyle onları anmak isabetli olacaktır. İnsani Yardım Vakfının başlatmış olduğu uluslar arası “Vicdan Konvoy”unu bu konuya dikkat çektiği için destekliyoruz. Suriye Rejiminin zindanlarında ölmeyi bekleyen kadınlar için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne ifade ediyor? Ne ifade edebilir ki? Tecavüze uğrayan, işkence gören, maddi manevi yıpratılan bir kadın için Dünya Kadınlar Günü elbette anlamsızdır. Suriye Rejimi, kadınlara tecavüzü bir silah gibi kullanıyor. Bu kadınların hali ne olacak? Uluslararası güçler, STK’lar neden sessiz kalıyor? Zindanlarda yardım eli bekleyen, hakları ve hayatları gasp edilen kadınlarımız için dünya neden sessiz? Onlar için bir şey yapmayanlara karşı ‘bir şey’ yapmaya karar veren ve Hatay Sınır Kapısına ‘Vicdan Konvoyu’ ile yola çıkan tüm fedakar kadınlarımızı destekliyoruz.”

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir