“YETER! ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA! TACİZCİYİ AKLAMA!”

“YETER! ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA! TACİZCİYİ AKLAMA!”

Her güne yeni bir çocuk istismarı haberi ile sarsılarak uyandığımız tablonun korkunçluğu giderek daha vahim bir hal almakta.Buz dağının görünen yüzü olarak ortaya çıkan duruma baktığımızda bile Türkiye’ de yaşanan çocuk istismarı gerçeğinin ne kadar korkunç boyutlarda olduğu ortaya çıkıyor .Dünya ortalamasında üst sıralarda yer aldığımız çocuk istismarı vakalarına her gün bir yenisi ekleniyorken , Hükümetin yaptığı yeni yasal düzenlemeler ve yargıda uygulanan cezasızlık istismarın önünü açmaya devam etmektedir.

Artarak yaşanan vakalarda ne durumda olduğumuzu gösteren, kanımızın donduğu , bunun insanlıkla yakından uzaktan ilişkisi yok dediğimiz bir durumla daha karşı karşıyayız.

Adana ‘nın Yüreğir ilçesinde komşusunun sokaktaki düğününe giden Sedat K. Bir süre sonra düğün evine girdi. Burada uyuyan 3 yaşındaki kız çocuğunu gören Sedat k. Odaya girip, çocuğa tecavüz girişiminde bulundu. Olayın anlaşılmasıyla karakola götürülen Sedat K. İfadesinde alkollüydüm ifadesini kullandı.

Çocuk istismarının bir bahanesinin olmadığını biliyor ve bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi yada herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz.

Bu ve bunun gibi artan  çocuk istismarı vakalarının hükümetin uyguladığı yanlış politikaların sonuçları olduğunu biliyoruz. Tecavüzcüsüyle evlendirilmek üzere çıkarılmak istenen yasa tasarılarının   , çocuk gelinleri özendiren eğitim müfredatlarının   , kız çocuklarının istismar edilmesini ’’ inançla , gelenekle ‘’ açıklanarak meşrulaştırıldığı , bir kereden bir şey olmaz denerek ensar vakfında ortaya çıkan istismarda çocuklara değil vakfa siper olunan bir politik ortamda bu son yaşanan istismar olayı ne yazık ki bizleri şaşırtmadı.

Bu korkunç olay çocuk istismarının tesadüf, münferit ve akli dengesi bozuk birinin yapmış olduğu öngörülemez bir durum olmadığını biliyor, bu ve bunun gibi bir çok istismar olaylarının mevcut Hükümetin yürütmüş olduğu cinsiyetçi ,gerici, kadın ve çocuk düşmanı politikaların bir sonucu olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Bilinçli olarak yürütülen bu gerici politikaların amacının muhafazakar toplum inşası isteminin bir parçası olduğunu biliyoruz.

Her gün bir yurttan, okuldan, kurstan, hastaneden, mahalleden, çocuk istismarı haberleri duymak istemiyoruz. Bunun için yürütülen mevcut politikaların değiştirilmesi ,ve gerekli cezaların uygulanması gerektiğini biliyor ve bunun için mücadelemize devam edecek, ve her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız. Bu vakada da diğer vakalarda olduğu gibi Adana Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir