10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ BASIN TOPLANTISI hakkında

Saygı Değer Basın Mensupları;

Sizler demokratik yaşamın olmazsa olmazı, çok sesliliğin ve halkın haber alma özgürlüğünün teminatısınız. Görevini büyük bir özveri ile yerine getiren siz gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor; çalışma koşullarınızın, yaptığınız işin onuruna ve önemine göre daha adil olduğu bir çalışma hayatı diliyorum.

Değerli Basın Mensupları;

Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana Defne Belediyesi olarak oldukça meşakkatli bir süreç geçirdik. Bu aslında yalnızca Defne Belediyesi’ne özgü bir süreç değil. Kurumsallaşmamış, yeni kurulmuş birçok yerel yönetimde de aynı sorunların yaşandığını biliyoruz. Bulunduğumuz makamların şikâyet etme yeri olmadığı bilinciyle, var olan imkânlar doğrultusunda hizmet üretmek ve daha iyi bir kent oluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz.  Büyükşehir yasasıyla birlikte ilçe belediyelerinin yetki ve sorumluluk alanları  daraltılmış olsa da Büyükşehir Belediyemizle uyum içinde çalışarak ilçemizin yıllar önce yapılmış olması gereken temel alt yapı çalışmalarının büyük bir bölümünü tamamladık.

Tabii ki bu süreç zorlu bir süreçti. Birçok yatırımcı kuruluşun kazılar yaptığı, yaşam kalitesinin ve ulaşımın olumsuz etkilendiği altyapı çalışmalarında, vatandaşımızın göstermiş olduğu sağduyu takdir edilmeye değerdi.

Kendi yetki ve sorumluluk alanlarımızın dışında olsa da; Büyükşehir Belediyemizin hizmetlerinin çabuklaştırılması ve halkımızın daha kaliteli yüksek standartlı yollara kavuşması için Büyükşehir Belediyemizin birçok beton asfaltlama çalışmalarının ön hazırlıkları belediyemizce yerine getirilmiştir.

İlçemizin eskimiş ve verimsiz çalışan elektrik tesisatının değiştirilmesi ve elektrik hatlarının yer altına alınması hususunda Belediyemizce TEDAŞ ile etkili ilişkiler kurulmuş,  ilçemiz genelinde yaklaşık 70 ayrı noktaya yeni trafo kurulması için TEDAŞ lehine Belediyemizce tahsis yapılmıştır.  TEDAŞ’la etkili sürdürülen çalışmalar sonucunda ilçemiz modern bir şebekeye sahip olmuş  ve çalışmaların sürmesine rağmen daha şimdiden elektrik kesintilerde bariz bir azalma görülmüştür.

DSİ’nin yapmakta olduğu çalışmalara destek verilmiş; riskli ve öncelikli, ıslah yapılması gereken alanlar hakkında kurumlar arası işbirliği başarıyla yürütülmüştür.

Anıtlar Yüksek Kurulu ile etkili çalışma programımız devam etmekte. Özellikle Harbiye ve çevresinde SİT alanı sorununun çözümü için yoğun uğraşlar verdik. Kurula, uzmanlarla hazırlamış olduğumuz 5 ayrı dosya sunarak Geçiş Dönemi Esaslarının yumuşatılması için öneriler getirdik. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin yetki ve sorumluluk alanında olan koruma amaçlı planın hazırlanma sürecinde aktif olarak çalışmalarımız devam ediyor.

Aksa Gazla etkili çalışmalar yürüttük.  Defne genelinde çok dar alanda planlanan doğal gaz çalışmalarının yaygınlaştırılması için yoğun çaba sarf ettik. Yatırım programlarına birçok mahallemizin dâhil edilmesini sağladık. Doğal gazın yaygınlaşmasıyla birlikte ilçemizde kış aylarında yaşanan hava kirliliği önemli bir ölçüde ortadan kalkmıştır.

 

Defne’nin tüm okullarını istisnasız olarak ziyaret ettik. Okullarımızda eğitim gören çocuklarımızın daha olumlu şartlara sahip olması için var gücümüzle çalıştık. Okulların tümüne ihtiyaçlarına göre katkıda bulunduk; çitlerini çektik, çatılarını onardık, toplantı salonları yaptık, soyunma odaları inşa ettik, oyun grupları, fitness ekipmanları yerleştirdik, ilaçlamalarını yaptık, spor sahaları kazandırdık, kapılarını değiştirdik. Milli Eğitim, okul müdürlerimiz ve okul aile birliklerimizle toplantılar gerçekleştirerek kısa ve uzun vadeli planlamalar yaptık.

Tüm kamuoyunun yakından takip ettiği Defne Kent Meydanı projemiz alt geçit çalışmalarında bulunan tarihi eserler nedeni ile kesintiye uğramıştır. Yasal zorunlulukların yerine getirilmesi ve tarihi eserlerin taşınmasıyla yeniden başlayan alt geçit çalışmaları son hızıyla devam etmektedir.  Kentimizin ulaşımına çok önemli bir katkı sunacak olan alt geçit, mini çevre yolunun devamının sağlanması açısından da ilçemize oldukça büyük avantajlar sağlayacaktır.  Büyükşehir Belediyemizin Kent Meydanına yaptığı bu önemli yatırım tamamlanır tamamlanmaz, Kent Meydanının düzenlenmesi çalışmalarını Belediyemizce gerçekleştirerek, ilçemize bölgenin en güzel kent meydanını kazandıracağız. Bu konuda yapılan çalışma ne kadar değerli olursa olsun, alt geçit çalışmasından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlarımız lehine hala bir gelişmenin olmaması bizleri üzmektedir. Kent Meydanı bitirilse bile bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerini hafifletecek bir gelişmenin olmamasının, bu olağanüstü çalışmayı bir tarafıyla eksik bırakacağını düşünüyoruz.  Kent Meydanı projemize paralel olarak önümüzdeki günlerde Uğur Mumcu Bulvarında bölgenin trafiğini rahatlatacak çok katlı otopark projemizin temelini atıyoruz.

Alt yapı çalışmaları nedeni ile yollarımızın büyük bir bölümü kazı alanına dönüştü.  Bu süreç içerisinde bir öz eleştiri yapmak gerekirse; Fen İşleri Müdürlüğümüzce, 2000’in üstünde noktaya müdahale ederek bakım onarım çalışması yaptığımız halde yetersiz kaldığımız zamanlarımız  oldu.  Göreve geldiğimiz günden bu yana Fen İşlerimiz 30 Km yeni yol açtı… 400.000 metrekare parke yol yapımını tamamladı… 50.000 m2 parke onarımı yaptı… 120.000 ton stabilize malzeme serimi gerçekleştirdi… Toplamda 20 km asfalt yolun alt yapı çalışmalarını gerçekleştirdi.

Sümerler ve Aşağıokçular Mahallelerinde beton asfalt uygulamalarımız başlamıştır. Yapmış olduğumuz girişimlerle şu anda asfaltımız hazır. AYKOME tarafından alt yapı çalışmaları tamamen bittikçe bize teslim edilecek olan yolların beton asfalt uygulamalarını gerçekleştireceğiz.

 

Değerli Basın Mensupları,

Defne Belediyesi olarak oldukça yoğun bir mesai yapmaktayız. Yıllarca ihmal edilmiş, yatırım almamış bir bölgeyi kalkındırmak, güzelleştirmek adına tüm çalışma arkadaşlarımızla mesai harcamaktayız.

Akdeniz Mahallemizde açmış olduğumuz Defne Evi ile örnek bir çalışmaya imza attık. Halkımızın toplantılarını yapabileceği, iyi günde kötü günde kullanabileceği bir çeşit çok amaçlı salon olan Defne Evimiz, açıldığından bu yana onlarca Sivil Toplum Örgütünün etkinliklerine kapılarını açmıştır. Defne Evimiz, birçok sanatsal, kültürel çalışmaya ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Defne Evi projemizi diğer mahallelerde yaygınlaştırmak için yasal prosedürler tamamlanmış, 2018 yılı içerisinde Tavla, Çekmece, Dursunlu, Turunçlu ve Bahçeköy Mahallelerinde toplam 7 yeni Defne Evi için çalışmalar başlatılmıştır. Ayrıca kentimize kapsamlı bir Kültür Merkezi kazandırmakla ilgili çalışmalarımız sürmektedir. 2018 yılında sizlerle birlikte temelini atacağımız bu proje için ayrı bir sunum yapacağız.

Harbiye Mahallemizde geçtiğimiz yıllarda “Çocuklarına yatırım yapanlar geleceğe yatırım yaparlar” mantığı ile oluşturmuş olduğumuz Defne Gençlik Kültür ve Sanat Evimizde Karikatür, Drama, Bağlama, Gitar, Satranç, İngilizce, Türkçe, Fen Bilgisi, Resim derslerimizi ücretsiz olarak çocuklarımıza ve gençlerimize sunuyoruz.

Bildiğiniz gibi Defne’de bir stadyumumuz yok. Standart ölçülerde tek sahamız olan Çekmece Futbol Sahasına türbin, soyunma odaları, hakem odaları, sağlık odası ve kafeteryadan oluşan yeni eklentiler yaparak çağdaş standartlarda bir sahayı ilçemizin hizmetine sunmak için çalışmalarımız başladı. 2018 yılında yapımını tamamlayacağız.

Yeşilpınar Çok Programlı Liseye modern bir Basketbol ve Voleybol sahası kazandırdık. Gümüşgöze Mahallemizde açık hava spor kompleksi çalışmalarımız %70 oranında tamamlandı. Bu kompleksimizde de halı saha, basketbol ve voleybol sahası, dinlenme alanı ve soyunma odalarıyla çocuklarımıza ve gençlerimize spor yapma imkânı sağlayacağız. Tavla ve Yukarı Harbiye Mahallelerimizde de Futbol Sahası yapım işlerimiz devam ediyor. Turunçlu ve Aşağıokçular Mahallelerimizde Spor Toto işbirliği ile 2 basketbol ve 2 voleybol sahalarının yapım işi tamamlandı. Bu sahaları da yakında teslim alıp yine gençlerimizin hizmetine sunacağız.

Sporla ilgili olarak yatırımlarımızı sahalara ve altyapıya yönlendiriyoruz. Ancak bunu yaparken de Amatör Spor Kulüplerimizi unutmuyoruz. 3 yıldır ASKF ile işbirliği yaparak belirlenen kulüplere klasman başı nakdi yaparak Amatör Spor Kulüplerimizi destekliyoruz. Her yıl tertip ettiğimiz Futbol Turnuvasıyla mahallelerimizi sporda birleştiren örnek çalışmalara devam ediyoruz. Yaz boyu açmış olduğumuz yüzme ve futbol yaz okullarında yüzlerce çocuğumuzun hem kaliteli bir yaz geçirmesini hem de spor yapmasını sağladık. 2018 yılında yaz okullarımızın kapasitesini artırmayı hedefliyoruz.

3 yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Ulusal Satranç Turnuvamızın 4.sünü 2018 yılında düzenlemek adına çalışmalarımızı tamamladık. Turnuvamızı 2018 yılında “Defne Uluslararası 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Satranç Turnuvası” adıyla uluslararası boyuta taşıyacağız.

Geçtiğimiz yıl kendi bünyemizde oluşturmuş olduğumuz tiyatro ekibiyle tüm mahallelerimizi çocuk tiyatroları ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Ardından yine mahallelerimize götürdüğümüz sahnelerimizde çocuk şenlikleri yaparak çocuklarımızın yüzünde bir gülümseme yaratmaya çalıştık.  2018 yılında bu çalışmalarımızı  geliştirerek; çocuklarımızı eğlendirirken eğitecek aktivitelerle zenginleştireceğiz. 2018 yılında çocuklarımız için kreş açma çalışmalarımızın başlaması adına yasal prosedürü tamamladık. Önümüzdeki günlerde bölgemizde önemli bir eksiklik olan Kreşin temel atma törenini yapacağız.

Daha önce Bahar Şenliği adı altında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı bu yıl Defne Kültür ve Sanat Festivali adıyla geliştirerek zenginleştireceğiz. Geçtiğimiz yıllarda bir güne sığdırdığımız çalışmalarımızı 2018 yılında birkaç güne yayarak ulusal ve yerel sanatçıları, şair ve yazarları Defne Halkıyla buluşturmayı hedefliyoruz.

Dar gelirli ve dezavantajlı vatandaşlarımıza yönelik kurmuş olduğumuz Halk Marketlerimizden yaklaşık 3.500 aile faydalanıyor. Bu ailelerin toplam nüfusu 10 bini aşıyor. İhtiyaç sahiplerini rencide etmeden, en çağdaş yöntemlerle yaptığımız yardımlarımızda temel prensibimiz ihtiyaç sahiplerinin minnet altına girmelerini önlemektir. Belediyemizin açmış olduğu Halk Marketler, dağıtılan Halk Kartlara puan yüklenmesi esasıyla, normal bir market gibi çalışıyor. 2018 yılında Marketlerimizden faydalanan dar gelirli vatandaşların puan yükleme rutinlerini artırmak için planlamalar yapacağız.

Kozaevi projemizle geçtiğimiz yıllarda SODEM’den en başarılı proje ödülünü almıştık. Açmış olduğumuz Koza Evinde kaybolmaya yüz tutan mesleklerimizden olan ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek dokuma sanatı kurslarıyla, hem bölgemize ait olan bir mesleğin yaşatılmasına katkı sunuyor hem de halkımıza alternatif gelir kaynağı oluşturacak meslek edindirme misyonunu yerine getiriyoruz. Bu yıl himayemizde kurulan Defne Kadın Kooperatifi ile tıbbi aromatik bitkiler ve  organik- yöresel ürünleri üretme ve pazarlama çalışmalarına öncülük ediyor, kadınlarımızın ev ekonomisine katkıda bulunabilecekleri faaliyetlerini destekliyoruz. 2018 yılında SODES kapsamında başarılı bulunan ve teşvik hak eden Taşa Hayat Verenler projemizle yine yöremize ait taş işlemeciliği konusunda meslek edindirme kursları açmak konusunda çalışmalarımıza başladık.

Değerli Basın Mensupları

Göreve geldiğimiz günden bu yana Hidro Park alanı hariç olmak üzere, toplamda 40 dönüm alanda, 20 yeni  park yaparak hizmete açtık. Halen 8 yeni parkın yapımı devam ediyor. Önceden var olan parklarımızın da bakımlarını yapıyoruz. Projelendirip 2017 yılında yeniden açılışını yaptığımız Hidro Park Projemiz, Tarihi Kentler Birliği tarafından en iyi proje kapsamında ödüle layık görüldü. İlçemizin yeşili ve parkları ile anılması için ekiplerimiz çalışmalarına kesintisiz devam ediyor.

 

Değerli Basın Mensupları

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Az zamanda çok iş başardık.”

Ancak yapmak istediğimiz birçok çalışma var. Defne Halkının bizlere vermiş olduğu güven ve destekle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Çağdaş, şeffaf bir yerel yönetim anlayışını kendimize ilke ediniyor; gücümüzü makamlardan değil halktan alıyoruz. Bu yola çıkarken zorlu bir yol olduğunu biliyorduk. Halkımız da yapılan çalışmaları sağduyu ile izliyor. Elbette eksiklerimiz var ama çalışmalarımızı özveriyle, itinayla ve geleceğe yönelik olarak sürdürüyoruz.  Günü kurtarmak değil nitelikli iş yapmak için mücadele ediyoruz.

HALIL İBRAHIM DINÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir