Birecik Barajını Kirletenlere Uyarı

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunan Birecik Barajında artan kirlilik nedeniyle, baraj gölünü kirletenler yapılan yazılı açıklamayla uyarıldı.

Birecik Kaymakamlığı tarafından Fırat Nehri ve Birecik Barajı çevresinin temiz tutulması istendi. Yapılan yazılı açıklamada, “Fırat Nehri ve Birecik Barajı çevresinde suya atılan tüm atıklar başta plastik hammaddeli malzemeler olmak üzere baraj gövdesindeki kayalık bölgelere toplanmakta bir kısmı ise enerji üretimi yapan baraj türbinlerine gelmektedir.

Birecik-Nizip HES, baraj gölünde periyodik aralıklarla temizlik yapmaktadır. Son olarak Ekim 2017 tarihinde yapılan temizlik sırasında sadece baraj gövdesinde 10 römork dolusu atık toplanmıştır. Baraj gölüne atılan atıklar enerji üretiminde ciddi sorunlara yol açtığı gibi gölün suyunu içme suyu olarak kullanan halkımızın sağlığını da tehdit etmektedir. Aynı zamanda gelecek nesillere temiz çevre ve içilebilir bir su bırakmak hepimizin üzerine düşen bir görevdir.

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan baraj gölüne halkımızın atıklarını atmayacaklarına ve bu konuda duyarlı davranacaklarına yürekten inanıyoruz. Duyarlılıklarından dolayı vatandaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz.
Kamuoyuna duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

NURYILDIRIM

NOVA MEDYA GRUP

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir