Köprülü kavşakta dev kirişler de yerini buldu

Adana Büyükşehir Belediyesi, kuzey-güney yönünde 6 kilometre boyunca kesintisiz trafik akışı sağlayacak AlparslanTürkeş Bulvarı Farklı Seviyeli Kavşak Projesi’ni hızlandırdı.

Köprülü kavşakta dev kirişler de yerini buldu

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 6 kilometrelik Alparslan Türkeş Bulvarı’nda kesintisiz trafik akışı sağlamak amacıyla uygulamaya koyduğu Farklı Seviyeli Kavşak Projesi’nde temeli inşaatı tamamlanan dev köprülerin beton kirişlerinin montajına başlandı. Kuzey-güney yönündeki ulaşım veren bulvarda, köprü ayaklarının imalatından hemen sonra inşaat sahasına getirilen beton kirişler, vinçler yardımıyla yerlerine yerleştirildi.
2’ŞER ŞERİTLİ 6 KÖPRÜ PLANLANDI
Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile teknik işbirliği yürüten Adana Büyükşehir Belediyesi, kuzey-güney yönünde kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla Alparslan T
ürkeş-Kasım Ener Bulvarı-Mavi Bulvar Kesişimi Farklı Seviyeli Kavşak Projesi’ni planladı. Başkan Hüseyin Sözlü’nün talimatlarıyla hazırlanan projede Alparslan TürkeşBulvarı’na sağlı sollu olmak üzere toplamda 824 metre uzunluğunda, 2’şer şeritli 6 taşıt köprüsünün yapımı öngörüldü.
TEMELLER TAMAM, SIRA KİRİŞLERDE
6 kilometrelik bulvarın güneyden kuzeye gidiş istikameti 30 Ekim’de trafiğe kapatılarak, köprü ayaklarının temel inşaatları başladı. Geçen hafta köprü ayaklarının ortaya çıkmasından hemen sonra, sanayi tesisinde imalatı yapılan beton kirişler, TIR’lara yüklenerek proje sahasına getirildi. Hafta sonu mesaisini devam ettiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, beton kirişleri, vinçler yardımıyla yerlerine yerleştirerek, köprülerin omurgasını oluşturdu.
YAN YOLLARLA KESİŞEN BULVARLARA GEÇİŞ
Yeni köprüler sayesinde kuzey-güney yönünde ulaşım veren Alparslan 
Türkeş Bulvarı’nda trafik akışı, kesintisiz olarak bir üst kota taşınacak. Hafif raylı sisteme paralel devam ettirilen projede, yan yol bağlantılarıyla Mavi Bulvar ve Kasım Ener Bulvarı’na geçişler verilecek. Projenin etki alanı içinde bulunan otoyol geçiş köprüsünün her iki yanında da 6 metrelik genişletme yapılacak. Viyadüklerle Mavi Bulvar ve Kasım Ener Bulvarı ile ilişkisi kesilen, köprülerle otoyolu transit geçen Alparslan TürkeşBulvarı’nda bu sayede kesintisiz trafik akışı sağlanmış olacak.

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir