YOLLAR BÜYÜKŞEHİRLE DAHA GÜVENLİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar İlçesi’ni Yenişehir İlçesi’ne bağlayan grup ana yolunda bulunan ve tehlike arz eden büyük ölçekli kireçli kil taşını patlatma yöntemiyle ortadan kaldırarak yol güvenliğini sağladı.

Büyükşehir Belediyesi merkezin yanı sıra ilçelerde yol güvenliğini sağlama ve genişletme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı Kırsala Hizmetler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Toroslar ilçesini Yenişehir ilçesine bağlayan grup ana yolunda (Karaisalı, Hamzabeyli, Işıktepe, Çukurkeşlik) ulaşımın daha güvenli hale getirilmesi yönündeki çalışmalar kapsamında Hamzabeyli yolunda tehlike arz eden büyük ölçekli, kireçli kil taşı bloğu tespit edildi.

Vatandaşlardan gelen talepler ve bahse konu bölgede yapılan incelemeler sonrasında, kaya bloğundan kopup yola düşen taşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilecek unsurlar oluşturduğu tespit eden ekipler harekete geçti.

Patlatma yöntemiyle ortadan kaldırılması için kaya kütlesine 5 adet 10 metre, 5 adet 12 metre ve 14 adet 15 metrelik delikler açılıp, içlerine anfo, kapsül ve dinamit patlayıcılar yerleştirilerek kontrollü bir patlatma ortamı sağlandı.

Kent merkezinden 7 km uzaklıkta Hamzabeyli mevkiinde yapılan patlatma öncesinde çevrede her türlü güvenlik önlemi alınarak, yol araç trafiğine kapatıldı.  Ekipler,  patlatma sonrasında oluşan toz bulutunun etkisini yitirmesiyle kaya parçalarını temizlemeyerek, zorlu kış şartlarına girilmeden yolun ikmal edilmesi için devam ediyor.

 

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir