GÖLBAŞI GÖLÜNDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR İÇİN KAYMAKAMLIKTA TOPLANTI YAPILDI

2017 Nisan ayında ulusal öneme haiz sulak alan ilan edilen Kırıkhan Gölbaşı Gölü sulak alan planını hazırlamakla görevli uzmanlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parkları Hatay Şube Müdürlüğü Kırıkhan Şefi Nuri AKIN ile Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah ÖĞÜNÇ, Kırıkhan Kaymakamı Mustafa ERKAYIRAN ve Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ’a Kırıkhan Kaymakamlığında ziyarette bulundular.

Yapılan ziyarette Gölbaşı Gölünde yapılacak konular hakkında görüş alışverişinde bulunulurken; Yönetim planı çalışmaları kapsamında sulak alan koruma bölgelerinin belirlenmesi, bu alanda yaşayan türlerin ve habitatların bitki ve hayvan varlığı ile ortaya konması​, yörede yaşayan insanların sulak alana dayalı yaşam biçimlerinin belirlenmesi, koruma ve kullanma ilkesi çerçevesinde sulak alandan nasıl yararlanılması konusunda araştırma ve çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Bir yıl içerisinde bitirilecek bu çalışma sonucunda, sulak alanın önümüzdeki beş yıllık yol haritası çıkarılarak hangi kurumların ne gibi sorumluluklar üstleneceği ve çalışmalar yapacağı karara bağlanacak. Bu sayede alan içerisinde yürüyüş yolları, kuş gözlem kuleleri, manzara seyir noktaları, kır lokantası gibi günü birlik tesislerin plan dâhilinde nerelere yapılacağı kesinleştirilecek.

TUBA AYYILDIZ

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKAN ASİSTANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir