Bursa’da Uluslararası ‘ALİYA’ Sempozyumu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Bilge Kral’ olarak anılan ve Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 14. yıldönümünde de unutmadı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Aliya Düşünce Derneği işbirliğiyle düzenlediği ve 2 gün sürecek Uluslararası Aliya Sempozyumu,  Merinos  AtatürkKongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.

Hüdavendigar Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılışına,  AK Parti İl Başkanı  Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili  Şükrü Köse de katıldı. Sempozyum başlangıcında söz alan ve 200 bin Müslümanın katledildiği  Bosna Savaşı’na dair yaşanmış bilgileri katılımcılarla paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili  Şükrü Köse,  Aliya İzzetbegoviç‘in 3.5 yıl süren savaşta halkının liderliğini büyük bir cesaret ve azimle yaptığını söyledi.  Saraybosnabombalanırken şehri terk etmeyen İzzetbegoviç’in ‘siyasi önderliğinin yanı sıra’ entelektüel kapasitesi ve eserleriyle geride kalanlara önemli mesajlar bıraktığını söyleyen Köse, Bilgi Kral’ın dünyadan göç etmesinin 14. yılında onun fikirlerinin daha da iyi anlaşıldığını ifade etti.

Uluslararası Aliya Düşünce Derneği Başkanı  Ahmet Sert ise derneğin faaliyetleri hakkında sempozyum katılımcılarını bilgilendirdi. Sert, genç nesillerin Aliya’nın İslam düşüncesi ve felsefesi doğrultusunda yaşaması için faaliyet gösterdiklerini anlattı.

Program açılış konuşmalarının ardından yerli ve yabancı düşünürlerin sempozyumun ana fikrine yönelik açıklamalarıyla sona erdi.

FEYZA KÖYLÜ

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir