Bursa Büyükşehir Belediyesi – Origami Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği işbirliği ile Kağıt Katlama Sanatı Origami yarışması düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi,  Bursa  Kent Konseyi,  Japonya  İstanbulBaşkonsolosluğu ve  Bursa Uluyama Türk  Japon Kültür Derneği işbirliğiyle  Bursa ili sınırları içerisinde bulunan ilk ve ortaokul öğrencileri arasında Kağıt Katlama Sanatı Origami yarışması düzenlendi. 6 yaş, 7/10 yaş, 11/13 yaş ve 14/16 yaş olmak üzere 8 kategoride toplam 140 eserin geldiği yarışmada 50 eser dereceye girdi. Yarışmaya gelen tüm eserler arasından ise en iyi 3 eser ‘Altın Origami’ ödülüne layık görüldü. Özel Tan Okullarında gerçekleştirilen ödül törenine  Japonya  İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara,  Bursa  Kent KonseyiBaşkanı adına Mehmet  Necati Şahin,  Bursa Uluyama Türk  Japon Kültür Derneği Başkanı  Hakan Kaplan ile dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı.

Japonya  İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, konuşmasına Türkçe ‘Merhaba’ diyerek başladı.  Türkiye ile  Japonya arasında güzel dostluk ilişkileri bulunduğunu söyleyen Ehara, kağıt katlama sanatı origami yarışmasının  Bursa‘da yapılmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. Origami sayesinde  Japonkültürünün daha fazla tanıtıldığı için mutluluk duyduğunu dile getiren Ehara, desteklerinden ötürü  Bursa  Kent Konseyi Başkanı  Hasan Çepni‘ye ve  BursaUluyama Türk  Japon Kültür Derneği Başkanı  Hakan Kaplan‘a teşekkür etti.

Bursa  Kent Konseyi Başkanı adına Mehmet  Necati Şahin,  Bursa‘da ve  Türkiye‘de kültürden sanata, eğitimden sağlığa ve sosyal projelerle hayatın her alanına yön vermeye devam ettiklerini söyledi. Şahin, çocukların gelişimine katkı sunan bir programın yapılmasında emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Bursa Uluyama Türk  Japon Kültür Derneği Başkanı  Hakan Kaplan, son dönemde çocukların bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman geçirdiğini, yasaklamanın doğru ve etkili bir yöntem olmadığını belirtti. Kağıtla yapılan origaminin çocuklara bir alternatif olduğunu ifade eden Kaplan, hiperaktif çocukların da gelişimine ve çocukların analitik zekalarının gelişimine olumlu katları olduğuna dikkat çekti. Yarışmaya katılan eserlerle çocukların birer deha olduğunu gördüklerini anlatan Kaplan, yarışmaya katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından dereceye giren eserlere ödülleri teslim edildi.

FEYZA KÖYLÜ

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir