16 Ekim Dünya Gıda Günü

Eskişehir Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, bitkisel ve hayvansal üretim yapan küçük ölçekli çiftçilerin yerel şartlara uyarlanmış, sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimseyerek, üretkenlik ve gelir bakımından önemli kazanımlar elde edeceği düşüncesinde…

Eskişehir Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, bitkisel ve hayvansal üretim yapan küçük ölçekli çiftçilerin yerel şartlara uyarlanmış, sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimseyerek, üretkenlik ve gelir bakımından önemli kazanımlar elde edeceği düşüncesinde olduklarını belirtti.

Güner, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, bu yıl “Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirlenen Dünya Gıda Gününde, sağlıklı gıda tüketiminin önemine vurgu yaptı. Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Güder, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hızla artan nüfus ve sanayileşme, doğal kaynaklarımız üzerinde önemli baskılar oluşturmaktadır. Gerekli önlemler alınmaz ise sağlıklı, sürdürülebilir ve güvenilir gıdaya ulaşımda, çiftlikten sofraya olan zincirde riskler artacaktır. Zincirin her aşamasında kontrol ve denetimin insan sağlığı açısından önemi kaçınılmazdır. Bu sebeple; özellikle kamu, özel kurum ve kuruluşlara, ilgili sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu olarak; bitkisel ve hayvansal üretim yapan küçük ölçekli çiftçilerin yerel şartlara uyarlanmış, sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimseyerek, üretkenlik ve gelir bakımından önemli kazanımlar elde edeceği düşüncesindeyiz. Buradan hareketle; doğal kaynaklarımız korunmuş, yerli tohumlar kaybolmamış, küçük üretici güçlenmiş, tüketicinin harcadığı para yerelde kalmış, en önemlisi sağlıklı gıdaya ulaşma şansı artmış olur. Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu olarak 16 Ekim Dünya Gıda Gününüzü kutluyor, sağlıklı gıda tüketmenizi diliyoruz.”

 

NEJLA KIZILGÜL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir