Sinop’ta Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş Yılı Kutlandı

Sinop’ta Jandarma Teşkilatının 178. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Tören, Sinop İl Jandarma Komutanlığında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Şefaattin Serten tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Albay Serten konuşmasında, “1839 yılında kurulan Jandarma Teşkilatı, birçok evrelerden geçerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Yeniçeriliğin kaldırılmasının ardından yeni ve kalıcı bir kolluk kuvveti arayışının sonunda şekillenen Jandarma Teşkilatı Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele döneminde bir yandan emniyet ve asayiş hizmetlerini yerine getirirken diğer yandan birçok cephede vatan müdafaasında gösterdiği üstün başarıyla tarihteki şanlı yerini almıştır. Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle, ülkenin dört bir yanında görev yapan jandarma karakolları devletin vatandaşa açılan kapısı olmuş, halk nezdinde jandarma ile devlet kavramları özdeş hale gelmiştir. Başarılarla dolu 178 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluşundan bugüne kadar yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun takdirini kazanmıştır. Jandarma genel komutanlığı personeli olarak bizler, ulusumuzun bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azmindeyiz. Yerleşik kurum kültürü ve kimliğine sahip personeli ile jandarma; üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu; vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımı ile her zaman halkının yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir. Jandarma Teşkilatı, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak maksadıyla; suç ve suçlulukla mücadelenin gerektirdiği; personelin her koşulda görev yapabilecek şekilde fiziki ve mesleki bakımdan eğitilmesi, ihtiyaca cevap verebilen bir kuvvet yapısının oluşturulması, modern silah, araç ve gereçlerin temin edilmesi konularında kendisini sürekli yenilemektedir” dedi.

Daha sonra Sinop İl Jandarma Komutanlığı emrinde bulunan narkotik madde arama köpeğinin gösterisi ve drone tanıtımı ile tören sona erdi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir