Gaziantep Kart” Aktifleşti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, akıllı şehir ve akıllı ulaşım alanında birçok yeniliği bulunduran “Gaziantep Kart” sistemi aktifleşti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, akıllı şehir ve akıllı ulaşım alanında birçok yeniliği bulunduran “Gaziantep Kart” sistemi aktifleşti.

Mevcutta kullanılan “Kart 27” toplu taşıma bilet sisteminin süresinin dolması nedeniyle harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, gelişen teknolojiye uygun düzenlenen Gaziantep Kart sistemiyle gerek yüksek güvenliği, gerekse kullanıcılara ve işletmecilere sağladığı ekstra özelliklerle, hizmet kalitesinin artmasına büyük katkı sağlayacak.

Bugün devreye giren sistemle bugün ve yarına kadar belediye araçlarına ücretsiz binilebilecek. Dileyen vatandaşlar Kart 27’leriyle sarı ve mavi halk otobüslerine binebilecek. 17 Haziran 2017 Cumartesi günü ise ücretsiz ve paralı biniş tamamen sona erecek, sadece Gaziantep kartla araçlara binilebilecek.

Gaziantep Kart yükleme noktalarında eski Kart 27’nin aktifleşmesi için bir defa okutulması gerekiyor. Bu işlemin yapılmasının ardından eski kartlar yeni sistemde çalışabilecek, içlerinde yüklü bakiyeler aktif hale gelecek, yeni yükleme yapılabilecek, tüm araçlara biniş yapabilecek.

Ücretsiz ve indirimli aktarma sistemi 17 Haziran Cumartesi devreye girecek. Konuyla alakalı bilgilendirme, araçların içindeki cihazlardan da anons edilecek. Kart 27 aktivasyonuyla ilgili her türlü sorunda Ömeriye Cami karşısındaki Gaziantep Kart İşlem Merkezine müracaat edebilir.

Gaziantep Kart sistemiyle yaşanacak yeniliklerden vatandaşların faydalanabilmesi için mevcut Kart 27’lerin Gaziantep Kart ile değiştirilmesi gerekiyor.

Kart 27’lerin kullanımı 31 Ağustos 2017 tarihine kadar mümkün. Bu tarihe kadar eski kartlar çalışmaya devam edecek. 1 Temmuz 2017’de kartların değişim süreci başlayacak, 1 Temmuz-31 Ağustos 2017 tarihlerinde bütün Kart 27 sahipleri ücretsiz olarak kartlarını Gaziantep Kart ile değiştirebilecek. Değişim kart tiplerine göre farklı noktalardan yapılacak.

Standart tam Kart 27’si olanlar “gaziantepkart.com.tr” adresinden yayınlanan tüm yükleme noktalarından eski kartlarındaki bakiyeleri tükettikten sonra kartlarını vererek yenilerini ücretsiz alabilecek.

Resimli Kart 27 sahibi vatandaşların, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Ömeriye Cami karşısı ve Gaziantep Üniversitesi önündeki Gaziantep Kart İşlem Merkezi noktalarından kartlarını yenilemeleri gerekiyor. Resimli (kişiselleştirilmiş) Kart 27 sahiplerinin, yeni kartlarını almaya giderken, sahip oldukları kart tipine göre istenilen belgeleri merkezlere götürmeleri gerekiyor.

Yeni sistemin özellikleri

Dünyada kullanılan tüm temassız kredi kartları ile araçlara biniş yapılabilecek. Böylece Gaziantep Kart’ı olmayan vatandaşlar da seyahat edebilecek. Vatandaşlar, NFC özellikli akıllı cep telefonları ile kart kullanmadan araçlara biniş yapılabilecek. Akıllı telefonlarda kullanılacak mobil uygulama ile telefon bir kart gibi okutulabilecek.

Vatandaşlar herhangi bir yere gitmeden internetten Gaziantep Kart’ına para yükleyebilecek ve kartlarında kalan para miktarını öğrenebilecek. Yeni mobil uygulamadaki “Otobüsüm Nerede” ve “Nasıl Giderim” özellikleri ile vatandaşlar gitmek istedikleri yere rota planlaması yapabilecek. Akıllı durak uygulaması genişletilerek, bekleme süreleri hesaplanabilecek ve mobil uygulama üzerinden tüm duraklardaki bekleme süreleri anlık görüntülenebilecek.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir