Kartepe’de İnşaat Atıklarından Geri Dönüşüm

Kartepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, geri dönüşebilir inşaat atıklarının geri kazanımı ile ilgili ekonomik ve doğal çevrenin korunmasına yönelik önemli katkı veriyor.

Kartepe Belediyesi, ilçe halkını sağlam ve kullanışlı yollara kavuşturmak üzere aralıksız çalışmalarına devam ederken, Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerin üst yapı iyileştirmeleri başta olmak üzere inşaat çalışmalarında kullandığı alt temel dolgu malzemeleri de, bütçede önemli bir gider kalemi olarak yer alıyor.
YIKINTILAR PARAYA ÇEVRİLİYOR
Genç ilçelerden biri olan Kartepe’de inşaat sektörünün de artması ile oluşan inşaat atıklarını geri kazanımı konusunda çalışma yapan Kartepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, konkosör adlı çene kırma makinesi kiraladı. Bu makineyle, Yıldıztepe mevkiindeki depolama alanında depolanan inşaat, yıkıntı atıkları, asfalt kırığı ve beton atıkları öğütülerek geri dönüşümü sağlanıyor. Bu sayede de günde 1000-1500 ton malzeme öğütülerek, 0.51 alt temel malzemesi üretiliyor.
İlçedeki inşaat atıklarının geri kazanımı ile ekonomik ve doğal çevrenin korunmasına katkı veren belediye ekipleri kazanılan malzemeyi üst yapı iyileştirmesi ve inşaat çalışmalarında dolgu malzemesi ile olarak değerlendirerek tasarruf sağlıyor. Piyasada tonu 15 TL olan dolgu malzemesi alımından tasarruf eden Fen İşleri Müdürlüğü, kurum bütçesine de önemli bir kazanç kalemi sağlayarak örnek bir uygulamaya imza attı.
Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir