Gaziantep’te “Baklava Alayı” Geleneği Canlandırılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı”nı çeşitli etkinliklerle gerçekleştirecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı”nı çeşitli etkinliklerle gerçekleştirecek.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Baklava Alayı geleneği 17. yüzyılın sonlarında veya 18. yüzyılın başlarında ortaya çıktı.

Ramazan ayının 15. gününde padişah, halife sıfatıyla Hırka-i Şerif’i ziyaret ettikten sonra, İstanbul’da yeniçeri ve diğer asker ocaklarına, her on nefere bir sini düşecek şekilde saray baklavası gönderilirdi.

Baklavaların asker tarafından teslim alınışı ve kışlalara götürülüşü, gösterişli bir tören şeklinde olur, bu törene “Baklava Alayı” denirdi.

Halk ise baklava alayını seyretmek için sokaklara dökülür, padişaha ve askere sevgi gösterilerinde bulunurdu.

Yeniçeri Ocağı’nın kaldırıldığı 1826 yılında son bulan Baklava Alayı, unutulmaya yüz tutmuş gelenekleri yaşatmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından “baklavanın ana vatanı” Gaziantep’te gerçekleştirilecek. İstasyon Parkı’nda yarın saat 22.00’de sembolik olarak geleneğe uygun çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir