“Yaylaların Berberi Projesi” Kursu Başladı…

Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Proje Birimince, koyunculuk sektörünün tekrar canlandırılması, topraksız ve az toprağı bulunan köylerde gelir düzeyinin arttırılması, katılımcı ve sürdürülebilir hayvancılık modelinin çiftçi koşullarında uygulanması amacıyla “Yaylaların Berberi” isimli 9.900 $ bütçeli bir proje hazırlanarak FAO’ya sunulmuş ve kabul edilmiştir. Proje Elazığ İŞKUR Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Elazığ Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Elazığ Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği ile birlikte yürütülmektedir. Kursun açılışı merkeze bağlı Meşeli köyünde; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, FAO Hayvancılık Teknik Uzman Yardımcısı Işıl AYTEMİZ DANYER, Meşeli Muhtarı Mahmut SEZER, teknik personeller ve kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşti.
Kursun açılışında konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN; “ İlimiz tarım ve hayvancılık kenti. Küçükbaş hayvan varlığımız yaklaşık 500 bin civarında ve Türkiye genelinde sayılı iller arasındayız. Mevcut sayıyı arttırmak için çeşitli çalışmalar yaparak, projeler hazırlıyoruz. Bu projelerden birisi koyunculuğun gelişmesine yönelik hazırladığımız proje. Proje ile hayvan refahı sağlanarak siz değerli üreticilerimizin gelir seviyesini arttırıp, tüketicilerimize kaliteli hayvansal ürünler sunmayı amaçlıyoruz. Koyunculukta tespit ettiğimiz önemli problemlerden biri koyun kırpma işinin makine değil makas ile yapılması. Makas hem koyuna acı veriyor, hem de yünün kalitesi düşüyor. Hazırladığımız 9.900 $ bütçeli bu proje ile 3 adet jeneratör ve 12 adet koyun kırkım makinası ve bıçaklarını çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Alınan kırkım makinaları sayesinde kaliteli yapağı üretiminde %15 artış sağlanarak, kırkım ve sonrasında küçükbaş hayvanlarda meydana gelen enfeksiyon ve yaralanmalarda da %50 azalma sağlanacaktır. Proje ilimiz merkeze bağlı Meşeli, Hıdırbaba ve Yemişlik köylerinde uygulanacak, 257 hane projeden doğrudan faydalanacaktır” dedi. İl Müdürü KARAHAN konuşmasının sonunda kursa katılan başta bayan üreticiler olmak üzere tüm kursiyerlere başarılar diledi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir