Karakoçan-Kovancılar İlçesi Toplulaştırma Değerlendirme Toplantısı…

Karakoçan ve Kovancılar İlçesinde yürütülen toplulaştırma çalışmasının değerlendirmesi toplantısı,  Karakoçan İlçe Kaymakamı Cemil SARIOĞLU, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, Şube Müdürleri, Kurum Müdürleri, Karakoçan İlçesi  Ziraat Odası Başkanı, toplulaştırmanın yapıldığı köy muhtarları ve teknik personelin geniş katılımı ile gerçekleşti.

İl Müdürü Turan KARAHAN yaptığı konuşmada ; “Bugün, toplulaştırma çalışmalarının hangi aşamada olduğu ve varsa eksikliklerin değerlendirilmesi amacı ile bir araya geldik. 2012 yılında bakanlığımız tarafından ihalesi yapılan Karakoçan ve Kovancılar toplulaştırması projesi ilk etapta 140 bin da alanda uygulandı. Ancak şu an itibari ile toplulaştırma 190 bin da ulaştı. Çalışmalarımızı 18 ‘i Karakaoçan ilçesi köylerinde, 10’u Kovancılar İlçesi köylerinde olmak üzere 28 köyde yürütüyoruz. Toplulaştırma projesi bugüne kadar bakanlığımız tarafından yapılıyordu ve bütün yetkiler Bakanlığımızdaydı ancak bundan 7-8 ay önce tüm yetkiler İl Müdürlüklerimize verildi. Yetkilerin bizlere verilmesiyle de çalışmalarımız daha da hız kazandı. İl Müdürü olarak ben ve şube müdürüm sahada toplulaştırma çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Bugüne kadar gelinen noktada; Korunan yollara ait 90 km yol yapımı, 22 köyde ikinci askı süreçlerinin tamamlanması, 6 köyde ikinci askı çalışmaları, Aşağı ovacık ve Yukarı ovacık köylerinde kanalizasyon çalışmaları gerçekleşti. Temmuz ayında hasatlar yapıldıktan sonra da yol yapımlarına başlayacağız. Toplulaştırma ile parçalanmış ve dağınık durumda olan tarım arazileri birleştirilerek, arazilerin verimli hale getirilmesi sağlanacak, yol olmayan parsellere yol yapılacak, DSİ yardımı ile bütün parsellere kapalı sulama sistemine kavuşacaktır. Türkiye genelinde toplulaştırma çalışmalarında bugün 5 milyon ha üzerinde bir toplulaştırma yapıldı. 2023 vizyonu içerisinde 7.5 milyon ha alanın daha toplulaştırılması planlanmaktadır” dedi. İl Müdürü KARAHAN toplantıya katılan ve toplulaştırma çalışmalarının yürütülmesinde emeği geçen tüm kurum çalışanlarına teşekkür etti.
Toplantı karşılaşın problem ve önerilerin tartışılması, verilen iftar yemeği ile son buldu.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir