Muratpaşa’da Festivaller Haftası

Muratpaşa Belediyesi, 5 günde 3 festivale ev sahipliği yaptı

Muratpaşa Belediyesi, 5 günde 3 festivale ev sahipliği yaptı. 7-8 Haziran’da Muratpaşa Belediyesi Mesleki Eğitim ve Sanat Topluluklarının (MEST) Tiyatro Şenliği, 9-11 Haziran’da Çok Kısa Filmler Festivali ve 11 Haziran Pazar ise Antalya’nın ilk ve tek Çocuk Piyano Şenliği gerçekleştirildi.

Muratpaşa Belediyesi, 5 günde 3 festivale ev sahipliği yaptı. Muratpaşa Belediyesi’nin festivaller haftası 7 Haziran Çarşamba gecesi ‘Tiyatro Festivali’yle başladı. 2 gün devam eden festivalde MEST – Tiyatro’nun amatör oyunculardan oluşan oyuncuları Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda 2 oyun sergiledi.

Festivalin ilk gecesinde MEST oyuncuları, FedericoGarciaLorca’nın unutulmaz eserlerinden “Bernarda Alba’nın Evi” isimli oyunun sergiledi. Erhan Kargın’ın yönetmenliğini yaptığı oyunda11 kadın MEST oyuncusu sahne aldı. Festivalin 2’nci gecesinde ise MEST oyuncuları Haldun Taner’in unutulmaz eseri ‘Keşanlı Alı Destanı’ ile sahnedeydi. Kalabalık bir oyuncu kadrosunun yer aldığı oyun Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nun dolduran tiyatro severlerden tam not aldı.

Çok kısa filmler festivali

Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de 30 ülkede 90 şehirde eşzamanlı gerçekleştirilen Çok Kısa Filmler Festivali başladı. Açılışında Belediye Başkanı Ümit Uysal ve oyuncu Bennu Yıldırımlar’ın yer aldığı festivalde film gösterimlerini yanı sıra Cumartesi make-up sanatçısı Elif Arzu Özgümüş ‘Görsel sanatlarda plastik makyaj’, Pazar günü ise belgesel yönetmeni Naci Bütev ‘DSLR Kameralarla Kısa Film’ atölyelerini gerçekleştirdi.

Çocuk piyano şenliği

Muratpaşa’da festivaller haftasının son halkasında ise çocuk piyanistler sahnedeydi. Nizamettin Demiray yönetiminde Muratpaşa Belediyesi Çocuk Piyano Şenliği’nde 8 – 13 yaş arası 23 çocuk piyanoda yeteneklerini sergiledi. Şenliğin ilk bölümünde çocuklar solo performanslarını gösterirken ikinci bölümde ikili olarak sahne aldılar. Finalde ise şenlik korosunun piyano eşliğinde İzmir Marşı’nı söylerken onlara Kültür Salonu’nu dolduranlar da eşlik etti. Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür plaketlerini takdim ederken, “Geleceğin Fazıl Say’ları buradan çıkacağının şimdiden görüyorum” dedi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir