Ankara Valiliğinden Sokakta Çalıştırılan Çocuklara Yönelik Protokol

Ankara Valisi Ercan Topaca, sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklara yönelik imzalanan protokole ilişkin, “Çocuklarına sahip çıkamayan bir devlet geleceğine de sahip çıkamayan devlet demektir.

Ankara Valisi Ercan Topaca, sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklara yönelik imzalanan protokole ilişkin, “Çocuklarına sahip çıkamayan bir devlet geleceğine de sahip çıkamayan devlet demektir. Dolayısıyla biz ülkemizi, milletimizi, devletimizi seviyoruz. Geleceğimizin emin ellerde olmasını istiyoruz” dedi.

Ankara Valiliği koordinatörlüğünde Başkent’i kapsayan ‘Sokakta Çalıştırılan ve Dilendirilen Çocuklar İl Eylem Planı İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Valilikte gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Ankara Valisi Ercan Topaca, söz konusu protokolün sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve istismar edilen çocuklara yönelik olduğunu kaydederek, “Bu protokolle bizim öngördüğümüz husus, bu çocukların bu ortamlardan kurtarılması” ifadelerini kullandı.

Protokolün imzalanmasının ardından çocukların daha sağlıklı bir ortamda yaşamasının mümkün olacağına değinen Topaca, “Eğitimlerini en güzel şekilde tamamlamaları, eğitimlerini tamamlamadan yasalarımıza aykırı bir şekilde bu çocuklarımızın çalıştırılmasının ve istismarın önlenmesi gibi tedbirleri alacağız” şeklinde konuştu.

Topaca, “Bir devlet çocuklarına sahip çıkamıyorsa orada ciddi sorunlar var demektir” ifadelerine yer vererek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Çocuklarına sahip çıkamayan bir devlet geleceğine de sahip çıkamayan devlet demektir. Dolayısıyla biz ülkemizi, milletimizi, devletimizi seviyoruz. Geleceğimizin emin ellerde olmasını istiyoruz.”

Söz konusu protokolün taraflarında ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yer alıyor.

Protokolün amacı ise Ankara’da sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklara yönelik koruyucu, önleyici çalışmaların oluşturulması, çocukların sağlık, eğitim, sosyal etkinlik gibi temel haklarının karşılanmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirilerek, psiko-sosyal gelişmelerini desteklemek olarak belirlendi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir